Salı, Haziran 25, 2024

Medical Japan Tokyo Fuarı’na İzmir damgası

medical japonya fuarı

İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile yürütülmekte olan Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (URGE) Tıbbi Cihaz ve Malzeme Projesi kapsamında, Japonya’nın Tokyo şehrinde düzenlenen Medical Japan Tokyo Fuarı’na yönelik ziyareti organizasyonu gerçekleştirdi.  10 proje katılımcısı firmadan 18 temsilcinin bulunduğu heyete Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Mustafa İlker Özdem, İZTO İş Geliştirme Müdürü Pınar Barış Karayılanoğlu ve İZTO İş Geliştirme Uzmanı Suğun Şıvga Keleş Binatlı eşlik etti.


Özgener: Japonya önemli bir pazar konumunda

Japonya’nın dünya pazarındaki yerinin önemine değinen İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Japonya dünya ortalaması üzerinde olan yaşam süresi ve buna bağlı olarak artan yaşlı nüfusu neticesinde, sağlık ve sağlık ürünleri kategorisinde dünyanın en büyük ithalatçı ülkeleri arasında yer alıyor. Japonya pazarının yerinde incelenmesine imkan sağlayan ziyaretimiz ile üyelerimiz, ihracatın yanı sıra, Japonya’dan know-how transferi ve Japon firmalar ile farklı alanlarda iş birliği yapılması konusunda birinci elden bilgi ve fikir edinme fırsatı buldu” dedi.

Özgener sözlerini şöyle sürdürdü: “Ticaret Bakanlığınca desteklenen URGE projeleri üyelerimizin dış pazarlara açılmasını sağlanan son derece önemli bir kaldıraç etkisine sahip. Japonya faaliyetinde heyetimize Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Mustafa İlker Özdem’in eşlik etmesi, iyi uygulama örneği olan projelere gösterilen hassasiyeti gözler önüne seriyor. URGE projelerimizin gelişmesi, üyelerimizin farklı pazarlar hakkında bilgi sahibi olması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”


Yolcu: Katılımcılarımız firmalarını tanıtma olanağı buldu

İZTO heyetine başkanlık eden 30. Tıbbi Cihaz Grubu Meclis Üyesi Ertan Yolcu Japonya’da ilk duraklarının T.C. Tokyo Büyükelçiliği olduğunu belirtirken, “Büyükelçimiz Sayın Korkut Güngen bizleri misafir etti. Ticaret Baş müşaviri Mukaddes Nur Yılmaz’ın da bulunduğu ziyarette Japonya ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler, potansiyel barındıran alanlar, sağlık, tıbbi cihaz ve malzeme sektörü ile alakalı değerlendirmelerde bulunuldu” dedi.

Daha sonra Tokyo Makuhari Messe fuar alanında düzenlenen Medical Japan Fuarı’nı ziyaret ettiklerini ifade eden Yolcu sözlerini şöyle sürdürdü: “Fuar kapsamında Tokyo ve Japonya’da kullanılan hastane ve muayenehane ürünleri, ürünlerin markaları, ürünleri üreten ve ihraç eden ülkelerin menşei gibi hususlarda fikir edindik. Fuar ziyaretinde, tüm katılımcılarımız firmalarını tanıtma ve broşür/numunelerini bırakma şansı yakaladı. Organizasyon kapsamında Tokyo Ticaret Müşavirliğinin yönlendirmesi ile Japonya Sağlık Endüstrisi Distribütörleri Birliği ve Japonya Tıbbi Cihaz Dernekleri Federasyonu’nu da ziyaret etme imkanımız oldu. Temaslarımızın ticari iş birlikleriyle sonuçlanmasını temenni ediyoruz.”

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM