Cumartesi, Haziran 22, 2024

“Sürdürülebilir büyüme için Yeşil OSB zorunluluk” 

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürü Figen Akdemir, Türkiye Bilişim Derneği tarafından Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen ‘AB Yeşil Mutabakata Uyum Sürecinde Yeşil Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’lerin Önemi’ panelinde, BAYOSB’nin Yeşil OSB deneyimini paylaştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2017 yılında büyük ve köklü OSB’lerde yeşil dönüşüm başlattığını bu çerçevede yeni kurulan OSB’lerin de bu mantıkla kurulması gerektiğini Bakanlığa önerdiklerini ve kabul gördüğünü belirten BAYOSB Bölge Müdürü Figen Akdemir, sürdürülebilir büyümenin artık zorunluluk hale geldiği günümüzde doğayla dost bir kalkınmanın çok önemli olduğunu kaydetti.

“Yağmur suyu hasadını hayata geçirdi”

Yeşil OSB yolculuğunda önce İzmir Kalkınma Ajansı ile “BAYOSB Yeşil Yol Haritası” projesini hayata geçirdiklerini anlatan Akdemir, şu bilgileri verdi: “Bu projede 5 katılımcımızı da yanımıza aldık. Yağmur suyu hasadı, kompresörlerde ısı geri kazanımı, verimli elektrik motoru kullanımı, çatılara güneş enerji sistemleri başta olmak üzere birçok proje yer alıyordu. Proje sonunda firmalarımız çatılarına güneş enerji sistemleri kurdu. Yağmur suyu hasadını hayata geçirdi. Verimli elektrik motoru ve kompresörlerde ısı geri kazanımını yaptılar. Forkliftleri elektrikli hale geldi. Hem ticari hem de binek olarak elektrikli araç kullanımı arttı. Bu proje ile Yeşil OSB’ye anlamlı ve hızlı bir giriş yaptık” dedi. 

“Sürdürülebilir bir büyüme için herkes üzerine düşeni yapmalı”

Dünya Bankası desteğiyle bölgelerine güneş enerji santrali ve elektrikli şarj istasyonunu ilk kuran OSB olacaklarını sonrasında da Yeşil İdari bina projelerini hayata geçireceklerini anlatan Akdemir, bölgedeki firmaların da çatılarını GES ile donattıklarını kaydetti. Bölgede üretim için başvuran yatırımcıları için de özel bir yazılım oluşturduklarını ve karbon ayak izi ve su ayak izlerini ölçerek, Yeşil OSB standartlarına uygun firmaların bölgelerinde üretimlerine izin verdiklerini vurgulayan Akdemir, tüm insanlık için doğayla dost, sürdürülebilir bir büyüme için herkesin bu alanda üzerine düşenlerini yapması gerektiğini sözlerine ekledi. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM