Pazar, Aralık 10, 2023

Çıkış yolumuz Atatürk devrimleri

Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümünü hafta boyunca coşkuyla kutlayan Bayraklı Belediyesi Atatürkçü Düşünce Derneği ile birlikte “Cumhuriyetin 100’ü” paneli düzenledi. Cumhuriyetin bir asırlık serüveni ve geleceği konuşuldu.


Cumhuriyetin dünü-yarını

Atatürkçü Düşünce Derneği Bayraklı Şubesi önünde gerçekleşen panele Akademisyen- Yazar Elfin Tataroğlu, Avukat Deman Güler, ADD Genel Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Kale konuşmacı olarak katıldı. ADD Bayraklı Şube Başkanı Gönül Güngör, belediye bürokratları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cumhuriyetin kuruluş süreci, 100 yıllık serüven ve ikinci yüzyılda Cumhuriyetin güçlenmesi için yapılması gerekenler konuşuldu.


Mücadele devam edecek

Akademisyen- Yazar Elfin Tataroğlu “Cumhuriyet, antiemperyalist ülkelere karşı kazanılmış bir devrimdir. Cumhuriyetimizin 100 yılı boyunca yapılan darbeler, yapılan yargı operasyonlarıyla hep Atatürkçü damarlar kesildi. Tüm bunlara rağmen Cumhuriyet güç kaybetmedi ve 100 yaşına ulaştı. İlelebet de payidar kalacak. İkinci yüzyılda da mücadelemiz kararlılıkla devam edecek” dedi.


Demokrasi ve insan hakları vurgusu

Avukat Deman Güler “Cumhuriyetin sonsuza kadar yaşaması için kuruluş felsefesini anlamamız ve Atatürk devrimlerine sahip çıkmamız gerekiyor. Cumhuriyeti daha güzel, daha coşkulu kutlamak için demokrasiye, insan haklarına ve adalete ihtiyacımız var. Onun için en güçlü şekilde Cumhuriyete ve kazanımlarına sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.


Çıkış yolu atatürk devrimleri

ADD Genel Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Kale ise Cumhuriyet öncesi ülkenin içinde bulunduğu zor koşulları ve Cumhuriyet kazanımları ile yaşanan değişimi anlattı. Kale “Bizim için bugün bile çıkış yolu Atatürk devrimleri ve cumhuriyetin kuruluş felsefesidir. Umudumuzu kaybetmeden Cumhuriyetimizi güzel günlerde coşku ile kutlamak için mücadeleye her zaman devam edeceğiz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM