Salı, Temmuz 16, 2024

“Otomotiv yan sanayinin üretim potansiyeli 9 milyar $”

otomotiv sektörü

Otomobil yedek parça mağazası Motor Aşin, ülkede büyüyen otomotiv yan sanayi ve yedek parça sektörüne ışık tuttu. 150 bin kişiye doğrudan, 750 bin kişiye ise dolaylı istihdam sağladığı belirtilen sektöre dair konuşan Motor Aşin CEO’su Saim Aşçı, “Otomotiv yan sanayinin üretim kapasitesi, taşıt araçları imalat sektörünün yüzde 80 kapasite kullanımında çalışması ve ülkemizde imal edilen araçlarda yüzde 60 yerli parça kullanımının sağlanması halinde bugün 9 milyar dolar seviyesinde üretim değeri yaratabilecek potansiyele erişti” dedi.


Sektörün ihracat geliri 3 milyar dolar

Sektörün tarihsel gelişimin anlatan Aşçı, Türkiye’de 1960’lı yılların sonunda başlayan otomobil üretimiyle birlikte yedek parça sektörünün yurt dışına bağımlılığı önemli oranda azalttığını söyledi. Aşçı, “Otomotiv yan sanayimizin yılda 5,4 milyar dolarlık katma değer, 3 milyar dolarlık ihracat geliri, 450 milyon dolarlık yatırım potansiyeli mevcut. 1970’li yılların hemen başında iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıda olan yedek parça üreticilerimiz, bugün 150’den fazla ülkeye ihracat yaparak Türkiye’mize çok ciddi katma değer sağlayacak pozisyona ulaştı” ifadelerine yer verdi.


Firmalar Marmara’da yoğunlaştı

Bugün sektörde faaliyet gösteren şirketlerin genellikle İstanbul, Konya, Bursa ve İzmir’de yoğunlaştığını belirten Aşçı, bölgesel bazda değerlendirildiğinde, firmalarının yüzde 75’inin Marmara, yüzde 13’ünün Ege ve yüzde 7’sinin İç Anadolu, yüzde 5’inin de diğer bölgelerde bulunduğu görüldüğünü açıkladı. Aşçı, “60 yıl önce yaklaşık 170 bin olan taşıt sayısı bugün 28 milyon adete koşuyor, araç sayısındaki artış direkt olarak yedek parça ihtiyacını da artırdı, gelişim hızını yükseltti” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM