Çarşamba, Şubat 28, 2024
spot_img

Ösen: Kamping alanları konaklama vergisinden muaf tutulmalı

seda kaya ösen

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, hizmet sunulmayan kamping alanlarının yüzde 2 oranındaki konaklama vergisinden muaf tutulması için kanun teklifi sundu.

Dar gelirli vatandaşların, yüksek fiyatlar nedeniyle tatil yapmak için kamp alanlarına yöneldiğini ifade eden Ösen “Beslenme, barınma ve giyinme gibi temel ihtiyaçların arasında bulunmayan tatil yapma hakkı, gelir seviyesi düşük kesimlerce kolaylıkla unutulmaktadır. Hal böyleyken otellerde tatil yapma şansı kalmayan kesimler, çeşitli alternatiflere yönelmektedir. Karavan ve çadır satışlarında patlama yaşanması durumun en beşeri örneğini teşkil etmektedir” diye konuştu.


“Tatil yapan vatandaşa ufak da olsa fayda sağlanmalı”

Kamping alanlarında vergiye tabi hizmetlerin sunulmadığına dikkat çekerek yüzde 2’lik konaklama vergisinden muafiyet isteyen Ösen, “Gelecek yaz sezonunda bahsi geçen vatandaşların kamp, kamping alanlarında rahatlıkla tatil yapabilmeleri için, 6802 sayılı Gider Vergileri Kanununun 34. Maddesindeki yüzde 2’lik konaklama vergisinden muaf tutulmaları, zorlu ekonomik şartlar altında tatil yapan vatandaşlara ufak da olsa fayda sağlayacaktır. 6802 sayılı kanunda konaklama vergisinin yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ve havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımının vergiye tabi olduğu beyan edilmiştir. Kamping alanlarının neredeyse tamamında 6802 sayılı kanunun 34. maddesindeki vergiye tabi olan hizmetler hali hazırda vatandaşlara sunulmamaktadır. Bahsi geçen hizmetleri sunmayan kamping alanlarının yüzde 2’lik konaklama vergisinden muaf tutulmaları gerekmektedir” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM