Pazar, Şubat 25, 2024
spot_img

“Enerji fiyatlarındaki tavan fiyat uygulamasını sonlandıracağız”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Federal Meclis’te Anayasa Mahkemesi’nin hükümetin kullanılmayan 60 milyar euroluk Covid-19 fonunun yeniden tahsisinin yasal olmadığı kararından kaynaklanan bütçe kriziyle ilgili konuşma yaptı. Almanya’nın yakın geçmişte Covid salgını, Ukrayna’daki savaşın ekonomi üzerindeki etkileri ve artan enerji fiyatlarıyla mücadele ettiğini vurgulayan Scholz, enerji fiyatlarının beklenmedik bir şekilde artması durumunda karşı önlemleri hızlıca hayata geçirme sözü verdi.

Alman hükümetin enerji fiyatlarında tavan fiyat uygulamasını bu yılın sonuna kadar sonlandıracağını aktaran Scholz, “Düşük fiyatlar ve iyi doldurulmuş doğalgaz depoları nedeniyle enerji fiyat frenlerini sona erdireceğiz” dedi. Zorluklara rağmen iklim değişikliğiyle mücadele ettiklerini ve Almanya’yı modernize etmeye çalıştıklarını anlatan Scholz,”Tüm bu ciddi zorluklar karşısında ülkemizin modernizasyonunu ihmal etmek ciddi ve affedilemez bir hata olur” diye konuştu.


Almanya 2024’te kemer sıkacak

Hükümetinin vatandaşlar ve şirketler için kemer sıkma kararlarını da içerebilecek 2024 bütçesini ‘mümkün olduğu kadar çabuk’ hazırlamak için meclisle birlikte çalıştıklarını anlatan Scholz, yarı iletken gibi önemli sektörleri destekleyeceğini söyledi. Vatandaşların ve şirketlerin çalkantılı zamanlarda açıklığa ihtiyaç duyduklarını ifade eden Scholz, “Vatandaşlar devletin kendilerine verdiği sözleri tutacağına güvenebilirler. Şu anda karşı karşıya olduğumuz zorluklarla kimseyi yalnız bırakmadık ve bırakmıyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM