Perşembe, Şubat 22, 2024
spot_img

Süt Ürünleri Lisanslı Depo Tebliğinde değişiklik Resmi Gazete’de

Ticaret Bakanlığı, süt ürünleri lisanslı depo tebliğinde değişiklik yapılmasına dair tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımladı. Yayımlanan tebliğide çedar peyniri, beyaz peynir,  İzmir tulum peyniri, tulum peyniri ve Urfa peynirinin özellikleri belirtildi.

Yayımlanan tebliğe göre;

Beyaz Peynir: Hammaddenin peynir mayası kullanılarak pıhtılaştırılması ile elde edilen telemenin, tekniğine uygun olarak işlenmesiyle üretilen, üretim aşamalarındaki farklılıklara göre taze veya olgunlaştırılmış olarak tanımlanabilen, çeşidine özgü karakteristik özellikler gösteren salamuralı peynir şeklinde tanımlandı.

İzmir tulum peyniri: Aydın, Balıkesir, İzmir ve Manisa illerinde yetişen hayvanlardan elde edilen ve yüzde 50 koyun, yüzde 25 keçi ile yüzde 25 inek sütü kullanılarak yöreye özgü metotla üretilip en az 4 ay süre ile olgunlaştırılan peynir çeşidini oluşturuyor.

Tulum peyniri: Hammaddenin peynir mayası kullanılarak pıhtılaştırılması ile elde edilen telemenin fermantasyonunu takiben ufalanıp tuzlanması, daha sonra gıdaya temasa uygun bir ambalaj malzemesine veya deri tulumlara sıkıca basılarak üretilen ve olgunlaştırıldıktan sonra piyasaya arz edilen çeşidine özgü karakteristik özellikler gösteren peynir demek.

Urfa peyniri: Çiğ inek, koyun ve keçi sütlerinden veya bu sütlerin karışımı ile kendine özgü yöntemlerle üretilen, üretim sürecinin sonunda olgunlaştırılmamış/taze peyniri ve sertlik derecesine göre yarı sert ve sert olmak üzere salamurada olgunlaştırılmış peynir olarak tanımlandı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM