Perşembe, Şubat 22, 2024
spot_img

SÖKTAŞ, sürdürülebilirlik projeleriyle COP28’e damgasını vurdu

SÖKTAŞ Tekstil Logosu

Dünya genelinde yaşanan iklim krizi, özellikle Covid 19 pandemisi ile ortaya çıkan yeni riskler ve kaygılar sonrasında daha yaşanabilir bir gezegene sahip olabilmek için sürdürülebilir ve temiz enerji ile üretim yollarına olan talebi artırdı. Bu kapsamda Dubai’de gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler 28. İklim Değişikliği Konferansı COP28’e davet edilen SÖKTAŞ Tekstil, içinde bulunduğumuz bu değişim çağında; sürdürülebilir iş dönüşümünü gerçekleştiren, yeşil dönüşümü başarıyla yöneten, işlerini geleceğe ve yeni ekonomiye hazır hale getiren bir Türk firması olarak 3’üncü kez etkinlikteki yerini aldı.

2023’e damgasını vuran sözcüklerden en önemlisi kuşkusuz sürdürülebilirlikti. Pek çok firma ve marka, odağına sürdürülebilirliği alan projeleriyle daha iyi bir dünya için elini taşın altına koydu. Lüks ve premium moda markaları için pamuklu kumaş tasarlayıp üreten, sürdürülebilir projeleriyle ülkemizin öncü şirketlerinden SÖKTAŞ Tekstil de 4,5 yıl öncesinde Stella McCartney ile gerçekleştirdiği iş birliği çerçevesinde, dünya tarımını düzeltmek ve moda sektörünün karbon ayak izini azaltmak adına başlattıkları bir uygulama olan ‘onarıcı tarım’ ve ‘onarıcı pamuk’ projeleri ile COP28’e damgasını vurdu.


Stella McCartney tarafından yüzde yüz izlenebilir ilk tekstil ürünü üretildi

3 Aralık’ta onarıcı pamuk ile sürdürülebilirlik süreçlerini anlatan, Stella McCartney ile birlikte geliştirdiği ürünleri sunan detaylı bir workshop veren SÖKTAŞ Tekstil’in CEO’su Muzaffer Kayhan, 4 Aralık günü Bloomberg Green’in COP28 için düzenlediği özel bir panele konuşmacı olarak katıldı.

Panelde, SÖKTAŞ Tekstil’in sürdürülebilirlikle ilgili olan öncü uygulamalarını, önümüzdeki dönem bu konudaki hedeflerini anlatan Kayhan, “Onarıcı tarım, toprak sağlığını yeniden inşa etmek ve moda sektörünün karbon ayak izini azaltmak adına başlattığımız bir proje. Biz, bu projeye 5.5 dönümle başlamıştık, önümüzdeki sene hedefimiz ise 250 hektara kadar yükselmek. En son sezonumuzda 100 hektarlık alanda bu projemizi genişlettik. Bizim gördüğümüz kadarıyla, tarım alanlarındaki en etkili ve ümit verici girişim bu. Onarıcı tarımın hedeflerinden bir tanesi; atmosferdeki karbondioksiti karbon olarak toprağın içine gömmek. Bu da sentetik gübrelere ve yoğun su tüketimine duyduğumuz ihtiyacı azaltan bir durum. Onarıcı tarım, topraktaki bioçeşitliliğin canlanmasını, toprağın erozyon ve farklı afetlere karşı dayanıklılık kazanmasını sağlıyor. Dünyada 1 milyar 350 milyon hektar tarım alanı mevcut. Biz bunun 3’te 1’ini onarıcı tarıma çevirebilirsek şayet, insanlığın atmosfere saldığı bütün karbondioksiti yok edebiliyoruz. Bu çok büyük bir adım. Karbon negatife giden bir yolda ciddi bir inovasyon. Çevresel etkisi bakımından onarıcı pamuğa olan ilginin arttığını gözlemliyoruz. Bu bilincin dünyamızın geleceği açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz. SÖKTAŞ olarak biz bu projemizin teknoloji tarafında da aktif rol alıyoruz. Birleşmiş Milletler ve LVMH grubu ile beraber ürünün izlenebilirliği tarafında da projelerimiz var. Yüzde yüz izlenebilir ilk tekstil ürünü Stella McCartney tarafından bu sezon üretildi. Bu ürün COP28’deki standımızda da gösteriliyor. Tüm bu gelişmeler sürdürülebilir bir dünya yaratma hedefimizin somut sonuçları olarak karşımıza çıkıyor” dedi.


McCartney’nin gerçekleştirdiği enstalasyondaki tek Türk şirket: SÖKTAŞ Tekstil

Birleşmiş Milletler 28. İklim Değişikliği Konferansı COP28’de LVMH sponsorluğunda, sürdürülebilir moda için BM ile çalışmalar yürüten Stella McCartney’nin halka açık bir enstalasyonu da gerçekleştirildi. Bu özel enstalasyona katılan tek Türk firması ise SÖKTAŞ Tekstil oldu.

SÖKTAŞ Tekstil
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM