Çarşamba, Şubat 28, 2024
spot_img

2023’de en çok benzinli araç kiralandı

Online bilet ve otel rezervasyon şirketi Enuygun, 2023 yılına dair araç kiralama verilerini açıkladı. Buna göre, 2023’de yüzde 63 ile en çok benzinli araçlar kiralamada tercih edilirken, bunu yüzde 27 ile dizel araçlar ve yüzde 9 ile hibrit motora sahip araçlar takip etti.

Raporda, tüketicilerin sadece araç satın alırken değil araç kiralarken de depo maliyetini düşünerek tercihlerini yaptıkları belirtilirken, dizel, elektrikli ve hibrit yakıtlı araç seçenekleri olsa da kiralamada uzun yol performansı sayesinde hala en çok benzinli araçlar tercih edildiği açıklandı. Benzinli araçların daha çok tercih edilmesinde bu araçların kiralama ücretlerinin ortalama yüzde 10 oranında daha uygun olması da etkili oldu.


“Elektrikli araçların kiralanma oranı 2024’de artacak”

Enuygun.com adına verileri değerlendirenENUYGUN Araç Kiralama İş Geliştirme Müdürü Zafer Sağlam, yüksek performansa sahip benzinli araçların özellikle kısa dönemli kiralamalarda daha çok tercih edildiğini kaydetti. Şehir içi ve uzun süre kiralamalarda ise dizel araçların öne çıktığını ifade eden Sağlam, “2023 yılında elektrikli araçların kiralanma oranı yalnızca yüzde 0,4 olsa da bu oranın 2024 yılında artmasını bekliyorum. Çünkü son dönemde çok çeşitli marka ve modelde elektrikli araçların erişilebilir olması ve her geçen gün yeni markalarla arzın artmasıyla birlikte tüketicilerin elektrikli araçlara ilgisi arttı. Bu noktada elektrikli araç sürüş deneyimi yaşamak için araç kiralamak ideal bir seçenek. Çünkü tüketici elektrikli araç kiralayarak elektrikli araç satın almadan diledikleri sürede bu araç türünü deneyimleme imkanına sahip oluyor” diye konuştu.

KAYNAKEnuygun
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM