Çarşamba, Şubat 28, 2024
spot_img

Bakan Göktaş’ın Şırnak ziyaretinde renkli görüntüler yaşandı

bakan mahinur özdemir göktaş

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Şırnak’a geldi. Programı kapsamında ilk olarak Aile Destek Merkezi (ADEM) açılışını gerçekleştiren Göktaş, sonrasında merkezdeki çocuklarla buluştu. Şırnaklı çocuklarla oyun oynadı, girişimci kadınların taleplerini dinledi.

‘4-6 Yaş Değerler Eğitim Sınıfı’ndaki çocukları ziyaret eden Göktaş, onlarla yakından ilgilendi. Göktaş, daha sonra çocukların sıralı düşünme, dikkat-konsantrasyon, ince motor becerileri ve görsel algılarının geliştirilmesine yönelik oynadıkları ‘Hızlı Bardak’ adı verilen oyuna katıldı. Göktaş’ın küçük çocuklarla oyunu renkli görüntülere sahne oldu.


Girişimci kadınlara ziyaret

Göktaş daha sonra kentteki kadın girişimcilerle bir araya geldi. Şırnak Kadıneli Üretim ve İşletme Kooperatifi’nde kadın girişimcilerle buluşan Göktaş, çalışmalara ilişkin bilgi aldı, talepleri dinledi.

Girişimci kadınlardan gelen taleplerin yerine getirilmesine yönelik talimatlar veren Göktaş, ziyaret ettiği her şehirde kadın girişimcilerle bir araya geldiğini söyledi. Girişimci kadınların gayretlerinin genç kızlar için de önemli bir örnek oluşturduğunu ifade eden Göktaş, “Kadın elinin değdiği her yer çok daha üretken ve verimli oluyor” diye konuştu.


Şırnak’ta 23 merkez açıldı

Aile Destek Merkezleri konusunda Şırnak’ın pilot il seçildiğini ifade eden Göktaş, bugüne kadar kentte 23 merkez açtıklarına dikkati çekti. Söz konusu merkezlerde ebeveynlik rehberliği, çocuk gelişimi, aile danışmanlığı eğitim programlarıyla önemli sosyal destek sağlandığını vurgulayan Göktaş, “ADEM’lerde bir taraftan verilen sanatsal ve mesleki kurslarla kadınların iş becerileri ve yetenekleri geliştirilirken diğer taraftan çocuklar da gündüz bakım hizmeti alabiliyor. Bu bakımdan ADEM’lerde hem annelerin mesleki gelişimleri sağlanıyor hem de çocukları için güvenli ortam oluşuyor. Merkezlerimiz kadınların toplumsal hayata katılımlarına, yeteneklerini fark etmelerine ve bu alanda güçlenmelerine büyük katkı sağlıyor” dedi.


“Hem okudum hem çalıştım”

Öte yandan Göktaş’ın tekstil atölyesi, lokanta ve güzellik salonuna kadar çeşitli alanlarda işletme sahibi kadınlarla sohbeti sırasında genç bir girişimci üniversite eğitimine devam ettiğini belirtti. Bunun üzerine Göktaş, eğitimin önemine vurgu yaparak kendisinin de üniversitede okuduğu dönemde çalıştığını anlattı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM