Salı, Haziran 25, 2024

“Somut projeleri en kısa sürede hayata geçirmeyi hedefliyoruz”

alparslan bayraktar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ABD’ye gerçekleştirdiği ziyaretinin ardından iki hafta sonra Çin’de önemli temaslarda bulundu. Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Zhang Jianhua ile bir araya gelen Bakan Bayraktar, ‘Enerji Dönüşümü Alanında İş birliğine İlişkin Mutabakat Zaptı’nı imzaladı. Bayraktar, mutabakat zaptına ilişkin olarak, “Somut projeleri en kısa sürede hayata geçirmeyi hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.


“Yol haritasını belirledik”

Çin’de ilk olarak Türkiye’de yatırımları bulunan enerji firmalarından SPIC şirketinin yetkilileriyle görüşen Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ülkemizin 2053 net sıfır hedefi doğrultusunda süregelen nükleer ve yenilenebilir enerji alanlarında projelerimizi görüşerek yol haritasını belirledik” mesajını verdi.


“İş birliğini geliştireceğiz”

Çin ziyareti kapsamında Doğal Kaynaklar Bakanı Wang Guanghua ile de bir araya gelen Bayraktar, “Yaptığımız görüşmede, ülkemiz ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında başta kritik mineraller ve nadir toprak elementleri olmak üzere doğal kaynaklar ve madencilik alanlarında mevcut ve potansiyel iş birliğimizi, ülkelerimizde ve üçüncü ülkelerde geliştirme yönünde mutabık kaldık” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Bayraktar, Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği’nde Çinli enerji şirketlerin üst düzey yöneticilerini kabul etti ve Çinli finans kuruluşları ve enerji borsalarının temsilcileriyle de görüştü.

Türkiye’de yatırımları bulunan TCC Şirketi Başkanı Liang Jun Xiang ve heyetiyle başta kritik mineraller olmak üzere Türkiye’deki yeni yatırım fırsatlarını görüşen Bayraktar, Çin’in önde gelen nükleer şirketlerinden CNOS temsilcileriyle Türkiye’de inşa edilebilecek hem konvansiyonel hem de küçük modüler reaktörlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enerji depolama sistemlerinde dünyanın önde gelen şirketlerinden CATL heyetiyle de Türkiye’de batarya depolama fabrikası kurulmasına yönelik farklı yatırım modellerini istişare etti.


Potansiyel projeler masaya yatırıldı

Bakan Bayraktar, Türkiye’de hem özel hem de Eti Maden ve BOTAŞ gibi kamu kurumlarıyla önemli projeler gerçekleştiren CMEC Şirketi Başkanı Wang Bo ve heyetiyle yaptığı görüşmede mevcut yatırımlara ilave olabilecek potansiyel projeleri masaya yatırdı. Çin’in önemli gruplarından ENERGY CHINA ve POWERCHINA yetkilileriyle de Türkiye’deki büyük ölçek yenilenebilir, yeşil hidrojen ve madencilik alanlarında yatırım imkanlarını ele aldı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM