Perşembe, Temmuz 18, 2024

Gedik Yatırım’ın aktif büyüklüğü 13,2 milyar TL’ye ulaştı

Türkiye’nin önde gelen yatırım kuruluşları arasında yer alan Gedik Yatırım’ın brüt kârı, 2024 yılı birinci çeyrekte, bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 24 artarak 777 milyon TL, esas faaliyet kârı ise yüzde 62 artışla 451,8 milyon TL gerçekleşti. Şirketin toplam aktif büyüklüğü 13,2 milyar TL’ye ulaşırken, ana ortaklığa ait özkaynak büyüklüğü 2,5 milyar TL olarak gerçekleşti.

Gedik Yatırım’ın sermaye piyasalarında liderlik yolunda büyüme yolculuğunu 2024 yılında da devam ettirdiğini söyleyen Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Onur Topaç, “Sayısı her geçen gün artan çalışanlarımızla birlikte, ‘liderlik’ vizyonumuz doğrultusunda hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Türkiye’nin en geniş şube ağına sahip yatırım kuruluşu olarak, ülkemizin dört bir yanındaki yatırımcılara geniş bir yatırım portföyü sunuyor, yatırımcı seminerlerimizle sektöre katma değer sağlamayı sürdürüyoruz” dedi.

Topaç, Private Şube yapılanması ile 6 şubeye ulaştıklarını ve halka arzda da kazanmaya devam ettiklerini dile getirerek, “2022 yılındaki Panelsan, Sanica, Özsu ve Suwen halka arzları, 2023 yılındaki Kayseri Şeker ve Dofer halka arzları ile 2 yılda 6 halka arzımızı geride bıraktık. 2024 yılında ise ilk talep toplamalı Bor Şeker halka arzını yaptık. Girişim sermayesi alanında yıllardır kaynak ayıran, doğrudan ve dolaylı olarak start-uplara yatırım yapan ve başarılı çıkışlara imza atan kuruluşlardan biriyiz. 2021 yılından bu yana bu alanda toplam 95,4 milyon TL yatırım yaptık” ifadelerini kullandı.


İnsan kaynaklarına yatırımda öncü

Gedik Yatırım’ın 33 yıldır insan kaynağına yatırım yapmayı önceliklendirdiğini ve sektör çalışanlarının gelişimine katkıda bulunduğunu belirten Topaç, “Son 5 yılda çalışan sayımızı yüzde 80 oranında artırdık. Kadın çalışan oranımızı ise yüzde 35’ten 46’ya yükselttik. Great Place to Work listesinde yer alan tek yatırım kuruluşu olarak, 2023 yılında ülkemizde ilk defa verilen Kadınlar için En İyi İşverenler Ödülünü de almayı başarmıştık. Geçtiğimiz haftalarda açıklanan Great Place To Work 2024 Sosyal Sorumluluk & Gönüllülük Listesi’nde yer almaya hak kazandığımızı büyük bir mutlulukla paylaşmak isterim. Bu listeye girebilmenin, şirketimizin çalışan gönüllülüğü ve sosyal sorumluluk alanlarında gösterdiği özveri ve başarıların bir sonucu olduğunu düşünüyoruz” dedi.


Teknoloji yatırımları hız kazandı

Teknoloji alanındaki yatırımlarla, yatırımcılara mükemmel bir yatırım deneyimi sağlamayı hedeflediklerini belirten Topaç, “Teknolojiyle yatırımcılarımızı buluşturuyoruz. 2023 yılında, GYT Teknoloji adıyla Teknopark’ta bir teknoloji şirketi kurduk. Bu şirketimizle sermaye piyasalarında teknolojide öncü işler yapmayı ve ürün ihraç etmeyi amaçlıyoruz. Yine sektörde bir ilke daha imza atarak, Gedik Yatırım bünyesinde Yapay Zekâ bölümünü hayata geçirdik. Bu yıldan itibaren geliştirilen ürünleri süreçlerimize entegre etmeye başladık” diye konuştu.

Gedik Yatırım’ın yüzde 88,2 oranında paya sahip iştiraki hiVC ve yüzde 15 oranında paya sahip iştiraki Inveo Ventures, 2024 birinci çeyrekte girişimlere toplamda 525 bin doların üzerinde yatırım gerçekleştirdi.


Yatırım ürünlerini geniş kitlelere ulaştırmaya devam ediyor

Gedik Yatırım’ın spor sponsorluk yatırımları da artmaya devam etti. 2022 yılında Voleybol Milli Takımlarının ana sponsoru olan Gedik Yatırım, 2023 yılında iki kupa kazanarak büyük başarıya imza atan Kadın Milli Voleybol Takımını, 2024 Antalya VNL ve Paris Olimpiyatları’nda desteklemeye devam ediyor. Gedik Yatırım, 2023 yılında Fenerbahçe Futbol A Takımı sponsorluğuna da imza attı. Gedik Yatırım, sektörde ilk akla gelen marka olma amacıyla geleneksel ve dijital iletişim kanallarında yüksek etkileşimi hedefliyor.


Marbaş halka arzı SPK onayında

Gedik Yatırım’ın yüzde 100 iştiraki Marbaş Menkul’ün halka arzı için yapılan başvuru, Sermaye Piyasası Kurulu’nun onayını bekliyor. Marbaş Menkul, 2024 yılı 1. çeyrekte net karını bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 103 artışla 48 milyon TL’ye çıkardı.


Kripto varlıklar Gedik Yatırım ürün portföyüne girecek

Gedik Yatırım 2024 yılı nisan ayında Ichain Yatırım Holding’i devralarak, Türkiye’de faaliyet gösterecek bir kripto varlık borsa yatırımı yapmayı ve yatırımcılara sundukları ürün portföyüne kripto varlıkları eklemeyi de planları arasına aldıklarını açıkladı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM