Salı, Mayıs 28, 2024

Eş finansman ile işletmelere 187 milyon euro kaynak sağlanacak

Avrupa Birliği IPA II Yeşil Mutabakat

Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Komisyonu arasında 2020 yılında, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (Instrument for Pre-accession Assistance – IPA II) kapsamında imzalanan ‘2019 Yılı Türkiye İçin Yıllık Eylem Programı’ anlaşmasında güncelleme yapıldığı duyuruldu.


19 Haziran 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan anlaşmanın maddesi ‘IPA Türkiye Gelecek Fonu için AB Desteği’ başlığı ile yenilikçi fikirler ile öz sermaye yatırımcıları arasındaki mali açığın kapatılarak teknoloji transferini teşvik etmek amaçlandı.

Buna göre, elde edilecek kaynak ile ‘Referans Alıcılar’ olarak tanımlanan büyük sanayi kuruluşlarının net sıfır emisyon hedeflerine ulaşmalarının desteklenmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda bu kuruluşlara mal ve hizmet sağlayan orta ölçekli şirketler ile KOBİ’lerin finansal olarak desteklenerek çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) ilke ve standartları ile AB Yeşil Mutabakatını benimsemelerinin kolaylaştırılması ve rekabet güçlerinin artırılması hedeflendiği görüldü.


EBRD tarafından anlaşma kapsamında Türkiye’nin net sıfır emisyon hedefleri ile Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat’ına uyumu kapsamında 17 milyon euro kaynak kullandırılacağı belirtilen programa göre bu kaynağa ilave olarak 170 milyon euro eş finansmanın harekete geçirilerek, 300’den fazla işletmeye toplamda 187 milyon euroluk finansal fayda sağlanması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM