Cumartesi, Haziran 22, 2024

“Düğünlerde sahte bir gram altın takılıyor”

Düğünlerde sahte gram altın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bir kuyumcu dükkanını ziyaret ederek, artış gösteren altın fiyatlarıyla ilgili olarak kuyumcu esnafı Nadir Emiroğlu ve müşterilerle değerlendirme yaptı. 


Artan altın fiyatlarıyla birlikte vatandaşın altına olan yatırımı giderek azalıyor. Günden güne değişiklik göster altın piyasası hakkında kuyumcu esnafı ve vatandaşla birlikte değerlendirmede bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaşanan artış sonrası tepki gösterdi. Son zamanlarda altın fiyatlarındaki artışın önlenemediğini söyleyen Nadir Emiroğlu, “Düğünlerin vazgeçilmezi olan çeyrek altın, yerini gram altına bıraktı. Ancak gram altınlarda da sahte ürünlerin piyasada dolaşımda olduğu biliniyor” dedi.

Altın fiyatlarının geçen sene ile bu sene arasında çok büyük fark olduğunu ve geçen sene bin 700 liradan sattıkları çeyrek altınının fiyatının bugün 2 bin 830 liraya çıktığına değinen Emiroğlu, “Gram altın fiyatı da sürekli artıyor ki bugün itibariyle bin 740 lira oldu” diye konuştu. Gürer’in, “Vatandaş altın alabiliyor mu?” sorusunu yanıtlayan Emiroğlu, “Vatandaş alabiliyor ama nasıl alıyor  onu vatandaşa sormak lazım. Vatandaş borçlu, düğün edecek. Bugün nereden bakarsan bak düğün için 200-250 bin lira yalnız altın tutuyor. Eviydi, mobilyasıydı, salonuydu. Yalnız salon eşyası 50-60 bin lira, beyaz eşyası ve diğer masraflarda üst üste konulduğunda, düğün masrafı katlıyor” şeklinde konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise önceki yıllarda düğünlerde çeyrek altın takanlar, doğal olarak kendi düğünleri için de aynı hediyeleri bekliyor, ancak altın fiyatlarındaki astronomik artış, çoğu vatandaşı takı konusunda sıkıntıya sokuyor. Hatta son zamanlarda vatandaşlar düğünlerde çeyrek altın takamadığı için, önceki yıllarda kendisine çeyrek altın takan düğün sahibi ile tartışmaların dahi yaşandığı da söyleniyor” dedi. 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer Niğde’de düğünlerin yaz aylarında ve ürün hasat sonrası yapıldığını, ürün satan çiftçi ve köylünün düğününü buna göre planladığını belirtip düğünlerde en az çeyrek altın takı yapılırdı. Bu devam ediyor mu sorusuna Nadir Emiroğlu, “Geçmişte çeyrek altın takan şu anda onu verecek durumu yok.” dedi.
Gürer, “Ben senin düğününe çeyrek takı getirdim. Sen benim düğüne çeyrek altınımı geri getirmedin.” tartışmaları da yaşandığı anımsatması üzerine Emiroğlu,  “O oluyor. Birde sahte altın çıktı ortaya. Bir gram, bir gram sahte altın çıktı. Düğünde onu takıyorlar.” diye konuştu. Sahte altın nasıl biliyorsunuz sorusunu yönelten Gürer’e yanıt veren kuyumcu biz onu biliyoruz. Sahte altın dışardan geliyor. İmitasyoncular yapmış, meslek tecrübesi ile biz biliyoruz” yanıtını verdi.

Eskiden düğünde takı için çeyrek altın alacak müşteriye, hasat zamanına kadar borca çeyrek altın verdiklerini söyleyen kuyumcu esnafı, “Eskiden veresiye çeyrek altın verebiliyorduk. Tanıdık arkadaş. Telefon açıyor. Ver diyordu. Çeyrek fiyatı uygundu, dokunmuyordu. Şimdi on kişiye çeyrek altın versen 28 bin lira. Nasıl vereceğiz.? Sonra hasat zamanına kadar çiftçi borçlanıyordu. Şimdi ürünü satıyor. Hasat zamanı eline para mı geçiyor ki adamın. Böyle giderse, vatandaş bırakın düğünlerde çeyrek altın takmayı, evine ekmek götürme konusunda bile sıkıntı yaşayabilir” diye konuştu. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM