Pazar, Mayıs 26, 2024

Başkan Soyer: Kamu malını eksiltmedik artırdık

tunç soyer

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in göreve geldiği 2019 yılından bugüne kadar afetlere ve ekonomik krize rağmen yatırımlar hız kesmedi. Yeni proje ve yatırımlar içinse büyük ölçüde kamulaştırma yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 Nisan 2019’dan 2023 yılının Temmuz ayına kadar yaklaşık 1 milyar 200 milyon liralık kamulaştırma yaptı. Genellikle ıslah uygulamaları ile belediyeye geçmiş küçük parsellerdeki 1 milyar 64 milyon 416 bin liralık taşınmaz satışıyla da ek kaynak yaratıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in 2019’da göreve gelmesinin ardından pandemi, tsunami, depremler gibi felaketlere ve ekonomik krize rağmen yatırımlar ve hizmetler aksatılmadan sürdürüldü. Mali tasarrufların yanı sıra bütçeye ek katkı sağlayacak çözümler üreten Büyükşehir Belediyesi, kamulaştırmalara da hız kazandırdı. Başkan Tunç Soyer’in döneminde kamulaştırmaya harcanan tutar, taşınmazların satışından elde edilen geliri aştı. Kamusal kullanıma uygun olmayan, genellikle ıslah uygulamaları ile belediyeye geçmiş küçük parsellerdeki taşınmaz satışıyla da hem sağlıklı çevre ve düzenli kentleşmeyi sağlamak, işgalleri sonlandırmak ve alanları ekonomiye kazandırmak hem de bütçeye ek gelir sağlamak hedeflendi.
 


“Her türlü olumsuz koşula rağmen çözüm üretiyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in kalkınması ve gelişmesi için yatırımlara ara vermeden devam ettiklerini belirterek “Projelerimizi hayata geçirirken yurttaşlarımızın ve kentin ihtiyaçları doğrultusunda planlama yapıyor, gerektiğinde kamulaştırma yaparak yolumuza devam ediyoruz. Ekonomik krize rağmen yatırım ve projelerimizi aksatmadan sürdürmek için ek kaynak yaratıyor ve her türlü olumsuz koşula rağmen çözüm üretiyoruz” dedi.Başkan Tunç Soyer, “Mezarlık alanı açılmasından, altyapıya kadar birçok yatırımı hayata geçirmek için kamulaştırma yapmak zorunda kaldık. Hazinenin bedelsiz arazi tahsis etmesi gereken yatırımların önünü kamulaştırma ile açtık. Sattığımızdan fazlasını aldık, krize rağmen kamu malını eksiltmedik, artırdık” dedi.Gelir getiren tesisler ve imar rantı sağlayacak arazilerin satışı gibi uygulamalara ise asla başvurmadıklarını vurgulayan Başkan Soyer,  “İzmirlinin malını kimseye peşkeş çekmedik. Aksine Fırat Fidanlığı gibi paha biçilemez bir araziyi Yaşayan Park’a dönüştürüp halkımızın kullanımına açtık. Yıldız Sineması, Bıçakçı Han gibi şehrin göbeğindeki simge binaları kamulaştırıp kentin kültür yaşamına kazandırdık. İzmirlinin parasını İzmirlinin yaşam standardını yükseltmek için harcadık” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM