Salı, Nisan 23, 2024

“Göz rahatsızlıkları, öğrencilerin ders başarısını düşürebiliyor”

cocuk

Yaz tatilinin bitmesine az bir süre kaldı, ailelerin yaz tatilini fırsat bilerek çocuklarının göz muayenelerini yaptırmalarıda fayda var. Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, göz hastalıkları arasında yer alan miyop, astigmat ve hipermetrobun, aileler tarafından fark edilemediğinde, çocukların okuldaki ders başarısının düştüğüne dikkat çekti. Op. Dr. Asena, “Bu rahatsızlıklar, ders çalışırken çocukların motivasyonunu da olumsuz yönde etkiliyor” dedi.

“Çocuğum tembel, ders çalışmayı sevmiyor” gibi düşünen ebeveynlerin aklına göz hastalıkları gelmeli diyen Op. Dr. Asena, düzenli göz muayenesinin erken tanı ve tedavide büyük rol oynadığını vurguladı.


“Çocuklar baş ve göz ağrısı yaşayabilir”

Göz rahatsızlığı yaşayan çocukların, genelde görüntüyü odaklamak için başını yan tutarak veya gözlerini kısarak baktıklarını kaydeden Op. Dr. Asena, bu gibi davranışların yanı sıra; çocukların baş ve göz ağrısı da hissedebileceklerine dikkat çekti.

Okul öncesinde 5 – 6 yaştan erken dönemde, bebek ve çocuklarda taramaların yapılmasının hastalıkların erken tespitinde gerekli olduğunu belirten Op. Dr Asena, “Özellikle bu dönemde göz tembelliği yönünden çocuklar mutlaka göz muayenesinden geçirilmelidir. Her sağlıklı çocuk bile her yıl düzenli göz muayenesi olmalıdır. Göz sağlığı, okuldaki başarıyı doğrudan etkiliyor. Gözde bir rahatsızlık olup olmadığı konusunda aileler çok bilinçli hareket etmelidir. Bu konuda öğretmenlere de büyük görev düşüyor” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM