Pazar, Nisan 21, 2024

“Ekonomide güçlü büyüme performansı devam etti”

Mehmet Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ikinci çeyrek büyüme rakamlarını sosyal medya hesabından değerlendirdi.

Küresel koşullar ve depreme rağmen güçlü büyümenin devam ettiğini belirten Şimşek, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan Gayrisafi Yurt İçi Hasılası (GSYH) verilerine göre; Türkiye ekonomisi 2023 yılının ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre reel yüzde 3,8 büyürken, mevsimsel düzeltilmiş GSYH büyümesi bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,5 oldu. Sıkı küresel finansal koşullar ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 daralan küresel ticarette rağmen deprem felaketinin ekonomik etkilerini telafi etmeye çalıştığımız yılın ikinci çeyreğinde ekonomimiz güçlü büyüme performansına devam etti” dedi.


“Hedef dengeli ve kapsayıcı büyüme”

Küresel aktivitedeki zayıflamayla reel ihracatta düşüş devam ettiğini belirten Şimşek, “Güçlü iç talebe bağlı olarak ithalat artışını sürdürdü. Böylece net dış talep büyümeyi sınırlandırdı. Öte yandan ekonominin üretken kapasitesinin artırılması açısından önem arz eden yatırım harcamaları yüzde 5,1 arttı. Hedefimiz büyümenin güçlü olmasının yanı sıra, aynı zamanda dengeli, sürdürülebilir ve kapsayıcı olmasıdır” diye konuştu.


“Dış şoklara karşı kırılganlığı azaltmayı hedefliyoruz”

İç ve dış talep dengesinin yeniden tesisi için tedbirler almaya ve uygulamaya devam ettiklerini ifade eden Şimşek, “Kaynakların tüketimden çok; yatırım, istihdam, üretim ve ihracata aktarılmasını önceliklendiriyoruz. Bu tedbirler neticesinde ekonomimizin dış şoklara karşı kırılganlığını azaltmayı hedefliyoruz. Şeffaf, tutarlı ve uluslararası normlara uygun politikalar sayesinde güvenin temin edilmesi ile öngörülebilirlik artırılacaktır. Öngörülebilirlik, sürdürülebilir büyümenin sağlanması için gereken yatırım ve istihdam artışında kritik önem taşıyor” sözlerine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM