Cumartesi, Mayıs 25, 2024

Fedex, İGA İstanbul havalimanında yeni küresel hava transit tesisi açıyor

İstanbul, 4 Eylül 2023 – FedEx Corp.’un bir yan kuruluşu ve dünyanın en büyük ekspres taşımacılık şirketi olan FedEx Express Avrupa, Kasım 2024’e kadar iGA İstanbul Havalimanı’nda (IST) yeni bir küresel hava transit tesisi inşa etmek için bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Yeni tesisle beraber mevcut operasyonun iki katından daha büyük bir alanda kendi öz kaynaklarıyla daha güvenilir operasyonlar gerçekleştirecek olan FedEx, iGA İstanbul Havalimanı’ndaki varlığını güçlendirecek. FedEx şu anda önemli kıtalararası ticaret rotalarındaki müşterilerini iGA İstanbul Havalimanı’nnda yer alan bir tesisi aracılığıyla destekliyor.


Avrupa’nın bölgedeki büyüme hedefini ortaya koyuyor

Altı kıtadaki işletmeleri birbirine bağlayan ve stratejik bir kargo merkezi olan havalimanındaki bu girişim, Fedex express Avrupa’nın bölgedeki büyüme hedefini ortaya koyuyor. Dünya havacılığının yükselen yıldızı konumunda bulunan İGA İstanbul Havalimanı; altyapısı, bağlantısı, teknolojisi ve konumu ile yolcu, kargo ve lojistik trafiği açısından küresel bir merkez haline geliyor.

iGA İstanbul Havalimanı, uluslararası yolcu sayısı açısından dünyanın ikinci en yoğun havalimanı olup, Avrupa’nın ilk beş kargo havalimanı arasında yer alıyor.


Son model teknolojiler kullanılacak

Yeni tesis; FedEx uçakları için üç park alanı, 32 kamyonet için yer ve yedi araç için giriş kapısı içerecek ve saatte 3 bin parça işleme kapasitesine sahip son model ayrıştırma teknolojisi kullanacak.


“Kıtalararası ticaret yapan müşteriler için büyüme fırsatlarının önünü açıyoruz”

İstanbul’a kurulacak tesis hakkında detayları anlatan FedEx Güneydoğu Avrupa, İsrail ve Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Eser Sezek, “Bu stratejik konumda daha da güçlü bir dayanak sağlayan ve kıtalararası ticaret yapan müşteriler için büyüme fırsatlarının önünü açan İstanbul Havalimanı’ndaki genişlememizden heyecan duyuyoruz. Bu aynı zamanda, büyük bir kargo ve lojistik oyuncusu olarak gün geçtikçe daha da güçlenen Türkiye’deki işimize ve müşterilerimize olan güçlü ve daimi bağlılığımızı da gösteriyor” dedi.


“Küresel bir merkez olacak”

FedEx ile iş birliğimizi duyurmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden iGA Istanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, “FedEx’in yeni küresel hava kargo tesisini alanımıza açıyor olması, İGA İstanbul Havalimanı’nın sadece yolcular için değil, aynı zamanda kargo ve lojistik sektörü için de stratejik bir merkez olarak konumunu destekliyor. Bu yeni tesisin, İGA İstanbul Havalimanı’nın vizyonunu, misyonunu ve küresel bir merkez ve dünyaya açılan kapı olma kararlılığını daha da güçlendireceğine inanıyoruz”diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM