Pazar, Haziran 16, 2024

ABD’den Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık yardım paketi

abd ukrayna

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna ziyaretinde bu ülkeye 1 milyar dolarlık yeni yardım paketinde bulunacaklarını açıkladı. Ukrayna’ya sürpriz ziyaret gerçekleştiren Blinken, Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Başbakan Denis Şmıgal ve Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile görüştü. Zelenskiy ve Şmıgal ile yaptığı görüşmelerden önce basına konuşan Blinken, ABD’nin Ukrayna’ya desteğini sürdüreceğini vurguladı.


“Son haftalarda Ukrayna’nın Rusya’ya karşı saldırısında gerçek bir ilerleme söz konusu”

Cephedeki deneyimlerini Zelenskiy’in kendisinden dinlediğini aktaran Blinken, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı saldırısında son haftalarda gerçek bir ilerleme söz konusu olduğunu söyledi. Blinken, ABD’nin Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık yeni yardım paketini açıklarken, “Devam eden karşı saldırı, son haftalarda ivme kazandı. Ukrayna’ya vereceğimiz yeni yardımlarla bu ivme daha da hızlanacak” ifadesini kullandı.

Söz konusu yardım paketi kapsamında Ukrayna’ya 175 milyon dolarlık savunma yardımı verilecek. Bu yardım, Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemi (HIMARS) füzeleri, Javelin zırh delici füze sistemleri, tanksavar sistemleri ve Abrams tankları için uranyum tank mühimmatları içeriyor. Öte yandan yeni açıklanan paketin 300 milyon doları, Rusya’dan alınan bölgelerde düzenin tesisi için kolluk kuvveti desteğini kapsıyor. Paketin 100 milyon doları, “yabancı askeri finansman” olarak, 206 milyon doları insani yardım olarak verilecek. Kalan kısım da Ukrayna’nın uzun vadedeki ihtiyaçları için tesis edilecek.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM