Pazar, Haziran 16, 2024

Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün hedefinde Kenya var 

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, Afrika kıtasında gerçekleştirilmek üzere 100 milyon dolar ihracat hedefi koydu.

Sektörler için belirlenen 2023 ihracat hedeflerine ulaşan tek sektör olan Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, 5 milyar dolarlık yeni ihracat hedefine ulaşmak için yeni pazar arayışında. Pazar bulma çalışmaları kapsamında Afrika pazarını radarına alan sektör, Kenya üzerinden Afrika’da 100 milyon dolarlık yeni bir pazara ulaşmak istiyor. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, “Aegean Fishery and Animal Products” isimli UR-GE projesi ile Afrika pazarını keşfetmeyi hedeflerken, Kenya Nairobi’de 5-7 Eylül 2023 tarihlerinde gerçekleşen Kenyan Food Event Fuarı’na katılım gösterdi. Fuarda, Türk su ürünleri ve hayvansal mamullerinin Doğu Afrika’da daha fazla tüketilmesi için tanıtım ve tadım etkinlikleri gerçekleştirdi. 


Kenya’da, 250 milyon nüfusa ulaşabilme imkanı

Türk Havayollarının dünyanın en çok noktasına uçmasının Türk ihracatçıları için büyük avantajlar sunduğuna dikkat çeken Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, “İhracatçılarımız ihraç pazarlarına ulaşmada ve ürünlerini pazarlamada büyük kolaylık yaşarken, Turkish Cargo ile de ürünlerini ulaştırabiliyorlar.  Bu sayede Afrika’da da güçlü bir konuma gelebileceğimize inanıyoruz. Kenya Doğu Afrika’nın ekonomi, ticaret ve lojistik merkezi olarak kabul ediliyor” dedi. Kızıltan, “Kenya dışında; Uganda, Ruanda, Burundi, Demokratik Kongo’nun doğusu ve Güney Sudan pazarlarına giriş noktasında bulunması ve sadece iç pazarıyla değil, bölge ülkelerinin de üyesi olduğu Doğu Afrika Birliği Pazarı ile Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı vasıtasıyla yaklaşık 250 milyon tüketiciye ulaşabilme potansiyeliyle öne çıkıyor” diye konuştu.

Kenya’da Kenyan Food Event Fuarı’ndan bir gün önce Nairobi’de büyük süper marketleri ziyaret ettiklerini, ayrıca Kenya ile ticari iliskilerimizi artırmak adına Nairobi Ticaret Odası’na da verimli bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirtti.  

Kenyan Food Event Fuarı’nda, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği standını Türkiye’nin Kenya Büyükelçisi Subutay Yüksel ve Ticaret Müşaviri Mustafa Alıcı ziyaret etti. ESÜHMİB, fuar süresince ziyaretçilere levrek-çipura,Türk somonu ve füme alabalık sergilerken, füme balık ile peynir tadımı gerçekleştirdi. Fuarda ESÜHMİB’i Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, ESÜHMİB Yönetim Kurulu Üyeleri Osman İşlek ve  Cem Sağır ve EİB Şube Müdürü Özlem Gökkan Vural’dan oluşan heyet temsil etti.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM