Salı, Mayıs 28, 2024

“Tarım sektörü üretim kriziyle karşı karşıya”

Tarım

Ziraat Mühendisi Mesut Özmenay, ekim ayında yapılması planlanan buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikale ve çeltik üreticilerine yönelik mazot ve gübre desteği öncesi çağrıda bulundu.

Özmenay, bu durumun ülkenin gıda üretimi ve ekonomik istikrarını tehlikeye attığını vurguladı. Üretimin yapılamamasının ülke genelinde ekonomik istikrar açısından büyük bir tehdit oluşturduğuna dikkat çeken Özmenay, çiftçinin somut destek talep ettiğini aktardı.


Eğitim ve danışmanlık sağlamak, verimliliği artırabilir

Tarım politikalarının tamamen gözden geçirilmesi ve çiftçilerin ekim yapma isteğini teşvik edecek somut adımların atılması için çağrıda bulunan Özmenay, “Tarım ve kredi desteği, hükümet veya yerel yönetimler, çiftçilere düşük faizli kredi programları sunabilir. Bu krediler, çiftçilerin tohum, gübre ve diğer üretim maliyetlerini karşılamalarına yardımcı olabilir. Eğitim ve danışmanlık, çiftçilere modern tarım yöntemleri, hastalık ve zararlılarla mücadele, su yönetimi ve toprak verimliliği gibi konularda eğitim ve danışmanlık sağlamak, verimliliği artırabilir. Pazar erişimi, çiftçilere ürünlerini daha geniş pazarlara ulaştırmaları için yardımcı olmak, gelirlerini artırabilir. Bu; pazar yerleri, dağıtım ağları ve lojistik desteği içerebilir” dedi.


“Çiftçilere daha iyi tohumlar, verimli tarım yöntemleri sunabilir”

Çiftçilere belirli ürünlerin üretimine yönelik subvansiyonlar veya teşvikler sunmak, çiftçilerin belirli ürünlerin yetiştirilmesini teşvik edebileceğini belirten Özmenay, “Çiftçilere ürünlerini pazarlamada ve markalaştırmada yardımcı olmak, daha yüksek fiyatlar ve daha fazla talep elde etmelerine yardımcı olabilir. Çiftçilerin güçlerini birleştirmelerini teşvik etmek için kooperatifler veya birlikler kurmak, müşterek alım-satım ve pazarlama imkanları sağlayabilir. Tarım sektöründe yapılan araştırmalar ve geliştirmeler, çiftçilere daha iyi tohumlar, hastalıklara dayanıklı bitkiler ve verimli tarım yöntemleri sunabilir” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM