Cumartesi, Mayıs 25, 2024

Depremzede esnafa % 125 zam şoku

Malatya Sebze Meyve Hali’ni ziyaret eden Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, sebze ve meyve komisyoncularıyla görüştü. Sebze meyve halinin Malatya’da önemli bir ticaret merkezi olduğunu kaydeden Sadıkoğlu, hal binası ve esnafın adeta kaderine terk edildiğini ifade etti. Sadıkoğlu, 6 Şubat depremlerinde ciddi oranda hasar alan hal binasını ve esnafın durumunu gördükten sonra üzüldüklerini belirti.

En önemli sorunlarının hal binasında oluşan deprem hasarları olduğunun altını çizen esnaf ise yetkililerin hiçbir sorumluluk almadıklarını ve kendilerinin yalnız bırakıldıklarını ileri sürdü. Hasarlı binalarda iş yapmaya çalışan hal esnafı yüzde 125 oranında yapılan iş yeri zamlarına da tepki gösterdi.

Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt.


“Esnafın iş hacmi %50’nin altına düştü”

Ofis olarak kullanılan asma katların darmadağın olduğunu söyleyen Sadıkoğlu, “Esnafımız, tehlike arz eden bu ortamda ticaretini sürdürmeye çalışıyor. Deprem sonrası iş hacimleri yüzde 50’nin altına düşen esnafımızın tadilat maliyetini kaldıracak durumda değil. İlgili ve yetkili kurumlara müracaat eden esnafımız olumsuz yanıtlar aldığını söyledi. Resmi kurumlar tarafından hasar tespiti dahi yapılmayan hal binasının bir an önce tadilat edilmesi gerekiyor. Buradan ilgililere sesleniyoruz, hal binası esnafımıza sahip çıkın ve tadilatları başlatın” dedi.

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga.


“Kira bedelleri konusunda yardımcı olunmalı”

Yüzde 125 oranında yapılan kira zammına tepki gösteren Sadıkoğlu, “Hal esnafımız kira bedellerinin deprem sonrası arttırıldığını da dile getirdi. Dünyanın her yerinden yardım elinin uzatıldığı bir şehirde ticareti yerle bir olmuş esnafın işyerlerine zam yapılmasını, üstelik yüzde 125 oranında zam yapılmasını kamuoyunun takdirine sunuyoruz. Deprem sonrası ayakta kalmaya çalışan, ticari varlığını sürdürmek için mücadele eden hal esnafımıza kira bedelleri konusunda yardımcı olunmalı. Yeniden değerlendirilip, gerekirse indirim yapılmalı. Artan kira bedelleri doğrudan ürünlerin fiyatlarına yansıyor, bu da domino etkisiyle vatandaşının alım gücünü olumsuz etkiliyor. Hal esnafımızın sorunlarının takipçisi olacağız” diye konuştu.

Hal esnafının kendilerine ilettiği başka sorunları da olduğunu anlatan Sadıkoğlu, hal binasının çevresinde bulunan ana arterlerde devam eden alt ve üst yapı çalışmalarının hızlıca tamamlanması gerektiğine vurgu yaptı.


Neque porro quisquam est, qui dolorem

Temizlik ve güvenlik konusunda ciddi tedbirler alınması gerektiğine dikkat çeken Sadıkoğlu, kış aylarında büyük mağduriyetler oluşturan hal binasının orta kısmındaki çatının kapatılması sorununun da yıllardır çözüm beklediğine işaret etti.

Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM