Pazar, Haziran 16, 2024

Sigorta sektöründe prim üretimi %131 arttı

2023 yılının ilk yedi ayında artan ekonomik belirsizlikler, kur ve enflasyonun yanı sıra son dönemde yaşanan depremler ve sel gibi felaketlerle birlikte sigorta sektörü zor bir dönemden geçiyor. Monopoli Sigorta Kurucu Ortağı ve CEO’su Erol Esentürk, 2023 yılı ve yaşanan felaketler sonrası sigorta sektörünü ile ilgili yaptığı değerlendirmede sektörde prim üretimindeki artış yüzde 131’in üzerinde olmasına karşın, söz konusu hızlı büyümede ağırlıklı olarak poliçe primlerindeki-fiyatlarındaki artışın etkili olduğunu söyledi.


“Prim artışlarından ötürü yenileme oranları düşebilir”

Sigorta sektörü açısından 2023 yılının, pandeminin etkilerinin sarılmaya çalışıldığı ve yüksek enflasyon ortamında fiyatlama yapılmaya çalışılırken Türkiye’de yaşanan deprem, sel gibi üzücü afetlerle hareketli bir döneme girdiğini söyleyen Esentürk, “Türkiye Sigorta Birliği’nin son açıkladığı istatistiklere göre, sektörün yılın ilk 7 ayında yüzde 131,2 büyüdüğü görülüyor. Enflasyondan arındırıldığında sektörde reel büyüme yüzde 56,4 olarak gerçekleşti diyebiliriz. Hayat dışı sektördeki büyüme ise yüzde 138, bu alanda reel büyüme ise yüzde 61 olarak karşımıza çıkıyor. Sektörde özellikle belli branşlarda sigortalı ve poliçe adedi artıyor. Ancak, hayat dışındaki büyümenin sadece yaklaşık olarak yüzde 10’luk bölümü sigortalı adedindeki artıştan, geri kalanı poliçe primlerindeki fiyatların artışından dolayı gerçekleşiyor. Sigortalı ya da poliçe adetlerindeki artış şubatta önemli bir deprem geçirmiş olmamıza rağmen sınırlı. Özellikle kaskoda ülke araç parkının az bir kısmı kasko yaptırmaya devam ediyor. Sağlık ve kasko sigortalarındaki prim artışlarından ötürü yenileme oranlarının düşmesi muhtemel gözüküyor” diye belirtti.


“Satın alma gücündeki azalmanın olumsuz etkisi olabilir”

Primlerdeki fiyat artışlarının devam edebileceğini ifade eden Esentürk, “Yüksek enflasyon, artan hasar maliyetleri ve teminat altına alınan varlık bedellerindeki artış, primlerin yüzde 100-200 gibi oranlarda artışında çok etkili oldu. Bununla birlikte sektörde hastalık/sağlık, yangın ve doğal afetler ve trafik branşında yılın ilk 7 ayında poliçe ve sigortalı adetlerinin de arttığı gözleniyor. Ancak, enflasyonla mücadeleye odaklanan yeni Merkez Bankası yönetiminin faiz oranlarını artırması, iç talebin daralmaya başlaması, poliçe fiyatlarının yüksekliği ve yüksek enflasyona bağlı olarak bireylerin satın alma gücündeki azalmanın, önümüzdeki aylarda birçok branşta sigortalı ve poliçe adetleri üzerinde olumsuz etkisi olabilir” dedi.

Monopoli Sigorta olarak yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen başarılı bir yıl geçirdiklerini belirten Esentürk, “2023 yılında da sektör ortalamasının üzerinde büyüme hedefimizi bu yıl da gerçekleştirmek ve çok önem verdiğimiz ve büyümeyle birlikte mutlaka olması gereken dengeli portföy yapımızı da korumaya çalışıyoruz. Motor branşlar olan kasko ve trafik ile sağlık, yangın, nakliyat, mühendislik branşlarında da hedeflerimizi gerçekleştirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye ekledi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM