Cumartesi, Haziran 22, 2024

İZSU, Tire Çöplem Deresi’nde yenileme çalışması yapıyor

Tire’ye bağlı Dere Mahallesi’nde yer alan Çöplem Deresi’nin eskiyen ve yaya güvenliğini tehlikeye atan beton ve demir yapıları İZSU ekiplerince yenilendi.

Çöplem Deresi geçmiş dönemlerde Tire Belediyesi tarafından ıslah çalışmaları kapsamında kapalı kesite alınmıştı. Derenin tabliye betonu zamanla aşınarak ıslah çalışmalarında kullanılan demir yapıların ortaya çıkmasına neden oldu. İZSU ekipleri, dere yakınlarında sağlık ocağı ve okul bulunması sebebiyle, özellikle yaşlı ve çocukları tehlikeye atan bu durumu bertaraf etmek için hızla harekete geçti.

Yapılan inceleme sonucunda, bölgenin kentsel SİT alanı olduğu ve bölgede asırlık bir çınar ağacının bulunduğu tespit edildi. İzmir Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bağlı Tabiat Varlıkları Koruma Şube Müdürlüğü’nden gerekli izinleri alan İZSU ekipleri derede onarım çalışmalarına başladı. Çalışmalar kapsamında dere ıslahında kullanılan eski yapılar 40 adet yeni prefabrik yapı ile değiştiriliyor.


İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM