Cumartesi, Temmuz 20, 2024

Logistech Fuarı’na 10 binden fazla katılımcı bekleniyor

logistech fuarı açılış

Soyer, “İzmir’i lojistik merkez üssü yapma hedeflerimiz ve attığımız adımlar İzmir’in uluslararası ticaretteki konumunu güçlendirecek” dedi

İZFAŞ tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen Logistech – Lojistik, Depolama ve Teknolojileri Fuarın açılışı fuarizmir’de yapıldı. 29 Eylül’e kadar sürecek olan ve sektörün dünyaca bilinen markalarının, aralarında Marsilya’nın da bulunduğu farklı ülkelerinden liman işletmelerinin, deniz yolu, kara yolu, hava yolu taşımacılık firmalarının, forwarderların, depolama, yazılım gümrükleme hizmetleri sunan Türkiye’nin sektördeki önde gelen firmalarının katılımcı olduğu fuar kapsamında dernek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve akademisyenlerin katılımlarıyla paneller, seminerler de gerçekleştirilecek. Fuarı, yerli ve yabancı 10 binden fazla kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.


“İzmir limanları lojistikte öncü olacak”

Fuarın açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Sektörün dönüşüm kapılarını yeniden aralıyoruz. Bu yıl 10 binden fazla ziyaretçi beklediğimiz fuarın katılımcı ve stant sayısı geçen yıla göre neredeyse 2 kat büyüdü. İzmir doğası gereği lojistik kenti. Burası Asya ve Avrupa arasında bir deniz kapısı. Burası bir Akdeniz liman şehri. Burası iktisadi sınırları kendinden büyük olan İzmir. Lojistik, İzmir için herhangi bir sektör değil, bu şehrin özü ve kendisidir. Lojistik İzmir için çok kıymetli. Her geçen gün bu sektörün biraz daha büyüdüğünü görüyoruz. Küresel büyüklüğü 2023 yılında 10 milyon dolarken önümüzdeki 5 yılda neredeyse 1,5 kat artarak 14 milyon dolara yükselmesini bekliyoruz. İzmir’in tarihinden aldığımız miras gereği bu büyümeden yeterli payı almak zorundayız. 4 yıldır tüm paydaşlarımızla Alsancak’tan Aliağa’ya limanlarımızla İzmir’i lojistikte öncü hale getirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.


“İzmir’e başka bir lojistik mümkün olabilir”

İzmir’i lojistik merkez üssü yapma hedeflerinin ve attıkları adımların İzmir’in uluslararası ticaretteki konumunu güçlendireceğini dile getiren Soyer, “Çin, Bir Kuşak Bir Yol Projesi için 5 trilyon dolar ayırdı. Gerek Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerginlik, gerek Rusya-Ukrayna savaşı, gerekse Pire limanı büyüme sınırlarını artık doldurmuş olması nedeniyle İzmir’e fırsat doğdu. Başka bir lojistik mümkün olabilir” dedi.


“Alsancak limanı olmadan İzmir limanı olmaz”

Fuarın sektör için önemine vurgu yapan Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk ise, “Ülkemiz Asya ile Avrupa ülkesinde bir köprüdür. Uluslararası taşımacılık noktasında önemli bir noktada konumlanıyoruz. İzmir limanları, Türkiye’nin lojistik merkezleri olarak planlanmayı hak ediyor. Alsancak limanı olmadan İzmir limanı olmaz. Lojistik fuarının Türkiye’nin lojistik performansı ve limanlar şehri İzmir’e katkı sağlayacağına inanıyorum” sözlerine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM