Pazar, Temmuz 14, 2024

Gereksiz besin diyetleri ürtikeri tetikliyor

ürtiker, kurdeşen

Ürtiker, halk arasındaki ifadesi ile kurdeşen (dabaz) hayatı tehdit eden bir hastalık olmamakla birlikte yaşam kalitesini ciddi bir şekilde etkileyen hastalıklar arasında yer gösteriliyor. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi   Prof. Dr. İnsu Yılmaz 1 Ekim Dünya Ürtiker Günü’nde halk arasında sık görülen ve kurdeşen olarak bilinen ürtiker hakkında doğru bilinen yanlışları anlattı. Yılmaz, “Bu hastalara gereksiz ve yanlış besin diyeti verilmesi hastalığı geriletmeyeceği gibi hastayı strese sokabilir ve hastalığı daha da alevlendirebilir” dedi.


“Ürtikeri vücudun kendisi oluşturur”

Kronik ürtikerin, kronik spontan ürtiker ve uyarılabilir ürtiker olarak ikiye ayrıldığını ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, “Uyarılabilir ürtikere göre daha sık görülen kronik spontan ürtikerde nedensel bir faktör yok. Ürtikeri vücudun kendisi oluşturur ve belirli bir zaman sonra kendisi yok eder. Ortalama 5 yıl sürebilir. Vücudun kendi hücresine karşı antikor oluşturarak reaksiyon göstermesi ya da kendi alerji hücresine karşı otoimmün dediğimiz bağışıklık yanıtı oluşturması ile ilgili bir durum. Bir başka ifade ile gıdalar gibi dışarıdan bir tetikleyici ile hiçbir ilişkisi yokBu hastalara gereksiz besin diyeti verilmesi hastalığı geriletmeyeceği gibihastayı strese sokabilir vehastalığı daha da alevlendirebilir. Kronik spontan ürtiker tedavisinde antihistaminikler, dirençli olgularda omalizumab ya da siklosporin gibi ilaçlar kullanılabilir. Kronik uyarılabilir ürtiker ise kronik ürtikerin daha az görülen formudur. Bu grubu çoğunlukla fiziksel ürtikerler oluşturur” diye konuştu.


“Ürtikerleri, kontrol altına alacak ilaçlar var”

İçlerinde en sık semptomatik dermografizm denilen formun görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Yılmaz, bu tip vakalarda vücutta sürekli bir kaşıntı olduğunu, hastanın kaşıdığı bölgelerde kızarma ve kabarma olduğunu ve belirli bir süre sonra kaybolduğunu söyledi.

Çorap, kemer gibi basınç maruziyeti olan bölgelerde bu durumun daha fazla hissedildiğini dile getiren Prof. Dr. Yılmaz, “Bir diğer uyarılabilir ürtiker türü de kolinerjik ürtiker. Özelikle sıcak banyo, terleme ile ortaya çıkan küçük toplu iğne başı şeklinde kızarıklıklar ile kendini gösterir ve çok kaşıntılı olur. Uyarılabilir ürtiker tedavisinde de uyaran faktörden uzak durmak ve antihistaminikler kullanılabilir. Hastalarımız hiçbir zaman bu hastalık ile ilgili endişeye kapılmamalı, kronik olan formunun da mutlaka geçeceğini bilmeli ve asla pes etmemelidirler. Ürtikerlerini kontrol altına alacak ilaçların olduğunu da bilmelidirler” sözlerine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM