Çarşamba, Haziran 19, 2024

Perakende güveni ağustosta 21,5 puan arttı

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ağustos ayı Perakende Güven Endeksini açıkladı. Açıklanan verilere göre, TEPAV Perakende Güven Endeksi (TEPE) değeri, ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 11,7 puanlık, bir önceki aya göre ise 21,5 puanlık artışla 5,2 puan değerini aldı. TEPE anketine katılan perakendecilerden geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumunun iyileştiğini belirtenlerin oranı Ağustos 2023’te yüzde 0,6’dan yüzde 43,7’ye, önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme bekleyenlerin oranı ise yüzde 5,8’ten yüzde 9,1’e yükseldi. Öte yandan, önümüzdeki 3 ayda satış fiyatında artış bekleyen perakendecilerin oranı yüzde 98,5’ten yüzde 97,2’ye geriledi.


Geleceğe yönelik satış beklentisi geçen yıla kıyasla azaldı

Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinin denge değerinin ağustosta eksi 2,9 puan olduğu belirtilen açıklamada,  “Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentileri, bir önceki aya göre 9,2 artarken bir önceki yılın aynı ayına göre 1,1 puan azaldı. Ağustos 2023’te TEPE anketi katılımcılarından önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme bekleyenlerin oranı yüzde 5,8’ten 9,1’e, işlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise yüzde 74’ten yüzde 80’e yükseldi. Katılımcıların yüzde 10,9’u işlerinde kötüleşme beklediğini belirtti. İyileşme beklentilerinde turizm sezonunun uzaması, düğün sezonu ve yabancı müşterilerin artması, eğitim döneminin yaklaşması gibi mevsimsel etkiler ağırlıkta iken, kötüleşme beklentilerinde yükselen maliyetler ve satış fiyatlarındaki artış, alım gücünün düşmesi ve talebin daralması gibi temel iktisadi kısıtlar öne çıkmakta” ifadesine yer verdi.


Geçen yıla göre işlerinde düşüş olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 80,7

Geçen yılın aynı dönemine göre işlerin durumunun  değerlendirildiği açıklamada, “Ağustos 2023’te eksi 72,7 puan değerini alarak Temmuz 2023’e göre 12,8 puan, Ağustos 2022’ye göre 45,1 puan azaldı. Ağustos 2023’te TEPE anketi katılımcılarının yüzde 5,2’si geçen yılın aynı dönemine göre işlerinde artış olduğunu belirtirken, işlerinde düşüş olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 80,7 olarak belirlendi. Geçen yıla göre işlerinde bir değişiklik olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 14,2 oldu” sözlerinde bulunuldu.


Perakende güveni en fazla bakkal ve büyük mağazalar sektöründe arttı

Perakende güvenine alt sektörlere ilişkin yapılan değerlendirmede,  “Ağustos 2023’te, geçen yılın aynı dönemine göre ‘birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar’ ve ‘diğer (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.)’ sektörlerindeki değişim ortalamanın üzerinde gerçekleşirken, ‘motorlu taşıtlar’, ‘yiyecek, içecek ve tütün ürünleri’, ‘elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar’, ‘mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri’ ve ‘tekstil, hazır giyim ve ayakkabı’ sektörleri ise ortalamanın altında değer aldı” açıklamasına yer verildi.


Perakende güveni İstanbul’da geriledi

Bölgeler bazında perakende güveni  incelendiğinde ise şu sözlere yer verildi: “Ağustos ayı perakende güveninde en fazla artış Kuzeydoğu Anadolu ve Ortadoğu Anadolu Ege bölgelerinde gözlenirken İstanbul’da geriledi. Güneydoğu Anadolu, Batı Anadolu ve Akdeniz bölgelerindeki artışlar da ortalamanın gerisinde kaldı.”

KAYNAKTEPAV
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM