Pazar, Haziran 16, 2024

Türk girişimcilerden yapay zekâ destekli yeni nesil sosyal medya platformu

İlk örneklerinin ortaya çıktığı dönemden bu yana dönüşen ve çeşitlenen sosyal medya platformları, internetin iletişim kurma, tartışma, fikir paylaşma ve anı biriktirme araçlarına dönüştü. DataReportal tarafından Temmuz 2023 verileri küresel çapta sosyal medya kullanan kişi sayısının dünya nüfusunun neredeyse yüzde 61’ine karşılık geldiğini gösterirken, Türk girişimciler yapay zekâ destekli, güvenli ve yeni nesil bir sosyal medya platformu için kolları sıvadı. Sosyal ilişkilerin doğasını da değiştiren sosyal medya platformlarının dönüşümü, yapay zekâ gibi teknolojilerle devam ederken, Türk girişimciler de küresel çapta benimsenebilecek, katılımcılarına güvenli bir paylaşım ortamı sunan yeni nesil bir sosyal medya platformu geliştirmek için harekete geçti. Bu kapsamda, Eylül 2023’te kurulan yeni nesil sosyal medya platformu Toni, anlık fotoğraf paylaşımı, konum bazlı anılar ve yapay zekâ desteği gibi özellikleriyle sınırlı sayıda üye kabul etmeye başladı. 


Anlık olarak konum bazlı fotoğraf paylaşımı

“Anıları değil, anı yakalayın” mottosuyla geliştirilen, iOS ve Android cihazlar için App Store ve Google Play Store’da yerini alan yeni nesil sosyal medya platformu Toni, kullanıcıların konum bildirerek anlık fotoğraf paylaşmasına olanak tanıyor. 48 saat boyunca kullanıcıların arkadaşları tarafından görülebilen bu anılar, fotoğrafların çekildiği yere göre düzenleniyor. Harita üzerinde konumlandırılan anılar, özel günlerini, seyahatlerini, mutlu oldukları anları kaydeden kullanıcılara dijital bir albüm de sunuyor. 

Toni’yi insanların arkadaşlarıyla bağlantı kurabilmeleri ve her anı yakalayabilmeleri için geliştirdiklerini kaydeden Toni Pazarlama Direktörü Berke Söylemezoğlu, “Yalnızca davetiyeyle üyelik kabul eden Toni’de her kullanıcının 3 kişiyi davet etme hakkı bulunuyor. Bu sayede kullanıcılar, kendilerine özel bir toplulukla anılarını paylaşabiliyor, arkadaşlarının gönderilerine yorum yapabiliyor ve güvenli bir sosyal medya deneyimi yaşayabiliyor” dedi. 


Yapay zekâ desteğiyle mekan keşfi 

Toni’nin daha iyi bir kullanıcı deneyimi için yapay zekâ teknolojisinden de yararlandığını kaydeden Berke Söylemezoğlu, “Kullanıcılar, Toni’deki arkadaşlarının gittikleri mekanları kaydedebiliyor, kaydettikleri mekanları harita üzerinden görebiliyor. Ayrıca Toni, yapay zekayı kullanarak beğenileri analiz edebiliyor ve kullanıcılara, kendileri için en uygun mekanları keşfetme olanağı sunuyor. Yine yapay zekâ desteğiyle Toni kullanıcıları, kendilerine en çok benzeyen kullanıcıların beğendikleri mekanları da görüntüleyebiliyor. İlerleyen süreçte Toni, gerçek mekanlarda, yalnızca Tonililerin katılabileceği özel etkinliklere de ev sahipliği yapacak” ifadelerini kullandı.


Türk girişimciler, yapay zeka destekli yeni nesil sosyal medya platformu geliştirdi

Temmuz 2023 verileri küresel çapta sosyal medya kullanıcılarının dünya nüfusunun neredeyse yüzde 61’ine karşılık geldiğini gösterirken, Türk girişimciler yapay zekâ destekli, güvenli ve yeni nesil bir sosyal medya platformu için kolları sıvadı. 

İlk örneklerinin ortaya çıktığı dönemden bu yana dönüşen ve çeşitlenen sosyal medya platformları, internetin iletişim kurma, tartışma, fikir paylaşma ve anı biriktirme araçlarına dönüştü. DataReportal tarafından Temmuz 2023’te yayımlanan veriler, küresel sosyal medya kullanıcısı sayısının yeni bir eşiği aştığını, 5 milyara yaklaşan kullanıcı sayısının dünya nüfusunun neredeyse yüzde 61’ine ulaştığını gösterdi. 

Sosyal ilişkilerin doğasını da değiştiren sosyal medya platformlarının dönüşümü, yapay zeka gibi teknolojilerle devam ederken, Türk girişimciler de küresel çapta benimsenebilecek, katılımcılarına güvenli bir paylaşım ortamı sunan yeni nesil bir sosyal medya platformu geliştirmek için harekete geçti. Bu kapsamda, Eylül 2023’te kurulan yeni nesil sosyal medya platformu Toni, anlık fotoğraf paylaşımı, konum bazlı anılar ve yapay zeka desteği gibi özellikleriyle sınırlı sayıda üye kabul etmeye başladı. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM