Pazartesi, Aralık 11, 2023

EURO 2032’ye Türkiye ve İtalya ev sahipliği yapacak

UEFA, 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası için ortak başvuru kararı alan Türkiye ve İtalya’nın talebini kabul etti

EURO 2032 ev sahipliğine ortak aday olan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve İtalya Futbol Federasyonu heyetleri sunum için UEFA’nın Nyon’daki merkezine gitti. Türk ve İtalyan heyetlerinin sunumlarını değerlendiren UEFA yetkilileri Türkiye ve İtalya’nın ev sahipliğini kabul etti.


EURO 2028, Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti’nde

UEFA’nın kararına göre; EURO 2028’in ev sahipliği için Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti’nin ortaklığına verildi. 

Yine 2 ülkenin ortak adaylık başvurusunda bulunduğu EURO 2032’nin ise Türkiye ve İtalya’da düzenleneceği resmi olarak açıklandı.


Akdeniz kültürünü paylaşan iki ülke

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) yapılan açıklamada ise, “Akdeniz kültürünü paylaşan iki ülkeye, EURO 2032’ye ev sahipliği yapma onurunu verdiği için UEFA’ya şükranlarımızı sunuyoruz. İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yeni dostluk köprüleri kurup futbol mirasına kalıcı bir katkı bırakarak bugüne kadar düzenlenen en iyi Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapmak için güçlerini birleştirdi. Önümüzdeki yıllarda İtalya ve Türkiye, “Play as One” mottomuzda da belirttiğimiz gibi, büyük bir tutku ve bağlılıkla çalışarak 2032 yılına kadar taraftarlara en üst düzey Avrupa Şampiyonası deneyimini sunmak için yoğun bir iş birliği içinde olacaktır” ifadeleri kullanıldı.


Türkiye tarihinde ilk 

Avrupa Şampiyonası’na daha önce 6 kez aday olan ancak ev sahipliği hakkını elde edemeyen Türkiye, 2032 yılında İtalya ile ortaklaşa Avrupa futbolunun en büyük organizasyonunu düzenleyecek.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM