Pazartesi, Aralık 11, 2023

Kitle örgütleri 29 Ekim’de Anıtkabir’e yürüyecek

anıtkabir

Cumhuriyet Kadınları Derneği, Türkiye Gençlik Birliği, Horasan Erenleri Dernekler Federasyonu, Türkiye Sanatçılar Birliği, BİRKONFED İş Dünyası Konfederasyonu, Dünya İşitme Engelliler ve Engelliler Federasyonu, Şehit ve Gaziler Vakfı ile Cumhuriyetçi Hekimler yaptıkları basın açıklamasında “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Üreten Cumhuriyet İçin Atatürk’ün Yolunda” temasıyla 29 Ekim’de Anıtkabir’e yürüyeceklerini duyurdular.

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Genel Merkezinde, Genel Başkan Prof. Dr. Tülin Oygür, komite adına yaptığı yürüyüş çağrısına şöyle başladı:

“Karşınızdaki, her biri temsil ettiği alanda gücünü ve itibarını ispatlamış, Türkiye’nin tam bağımsız ve aydınlık geleceğini kararlılıkla savunan demokratik kitle örgütleri olarak, Cumhuriyetimizin 100. yılında, 29 Ekim Pazar günü Ankara’da büyük bir miting ve yürüyüş düzenlediğimizi kamuoyuna duyururuz. Atatürk’e bağlı, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığına, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne inanan halkımızı, sendikaları ve demokratik kitle örgütlerini 29 Ekim’de Ankara’da yapacağımız Cumhuriyetimizin 100. Yılında Üreten Cumhuriyet İçin Atatürk’ün Yolunda Yürüyoruz! mitingine çağırıyoruz.”


“Üreten Türkiye İçin Atatürk’ün Yolunda Yürüyoruz”

Yürüyüş temasında “Üreten Cumhuriyet” vurgusunun öne çıkarılma sebebini anlatan Prof. Oygür, “Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde milletçe başardığımız Cumhuriyet Devrimimizin 100 yılını tamamladık. Tarihin kaydettiği en büyük devrimlerden birisi olan Cumhuriyet Devrimimiz aynı zamanda, ülkemizi parçalamak isteyen emperyalist güçlerle aramızdaki 100 yıllık amansız mücadelenin adıdır. Bu mücadele kesinlikle zaferimizle sonuçlanacaktır. Tam bağımsız ve aydınlık Türkiye hedefimize ulaşmanın birinci şartı ekonomik bağımsızlığımızdır. Bugün bu noktadan tam tersi yöne savrulmuş durumdayız. Türkiye’miz büyük ekonomik zorluklar içindedir. Geniş halk kesimini oluşturan üreticiler ve emekçiler için yaşam koşulları son derece ağırlaşmıştır. Halkımız hızla yoksullaşmaktadır. Dışa bağımlı ekonomik politikalarla ve alınan sözde önlemlerle bu gidişatın değiştirilmesi mümkün değildir. Tek çıkış yolumuzun Atatürk Dönemi ekonomi modeli olan, kalkınma planlarına dayalı, devletin öncülüğünde özel sektörle iş birliği içinde milli üretim seferberliğine geçmek olduğu apaçık ortadadır. Büyük mitingimizi bu nedenle ‘Üreten Cumhuriyet İçin Atatürk’ün Yolunda Yürüyoruz’ sloganıyla düzenledik” dedi.


“Cumhuriyeti bağımsız, özgür, üreten, aydınlık günlerine kavuşturacağız”

ABD emperyalizminin Türkiye’de yönetimi belirleme ve kendisine bağlı hale getirme girişimleri içinde olduğunu hepimizin gördüğünü, uzun zamandır milletimiz içinde yaratılan siyasi kamplaşmanın, emperyalist küresel patronların ekmeğine yağ sürdüğünü belirttiği açıklamasında Prof. Oygür, “Artık yolun sonuna gelinmiştir. Yıllardır mücadele ettiğimiz bölücü ve gerici terörü ve üzerimize çöken ekonomik kabusu, milletçe bütünleşip köklü kararlar alarak çözeceğiz. Zorlukların getirdiği fırsatları hayata geçirerek Türkiye’mizi, aynı güneşin göğe kavuşması gibi, Atatürk Cumhuriyeti’nin bağımsız, özgür, üreten, refah dolu ve aydınlık günlerine kavuşturacağız. Diyoruz ki, Atatürk Devriminin kesin zaferine bugün dünden daha yakınız. Gün, bu iradeyi Türk Milletine taşıma, Türk Milletine mal etme günüdür” diye konuştu.


“Halkımıza ve kitle örgütlerine sesleniyoruz”

Toplumun öncüsü olan demokratik kitle örgütlerine büyük görev düştüğünü ifade eden Prof. Oygür, “Başta emekçiler olmak üzere, zorluklar içindeki halkımıza, Cumhuriyetimiz ve Atatürk’te birleşerek aydınlığa çıkacağımızın umut ve inancını kazandırmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Açıklamanın son bölümünde, halkımızı ve kitle örgütlerimizi 100. yılımızda Ankara’da yapılacak miting ve yürüyüşe katılmaya davet ederken Prof. Oygür, şunların altını çizdi, “Üretime dayanan bağımsız ekonomik politikaları, gençliğimiz için bilime dayalı, istihdama dönük nitelikli eğitimi, kadınların başı dik, özgür ve cesur karakteriyle üretime katılmasını, Cumhuriyetimizin milli, halkçı, devrimci değerlerini savunmaya davet ediyoruz. Cumhuriyet yollarımızı gözlüyor. 100. yılımıza yeni yüzyılın çözümleri için birleşerek girelim. Cumhuriyet bizim! Atatürk bizim! Emek bizim! Üretim bizim! diyerek girelim. Cumhuriyetin 100. yılında Ankara’da ‘Birleşen Türkiye’ için umut olacağız. ‘Üreten Cumhuriyet İçin Atatürk’ün Yolunda Yürüyoruz’ miting ve yürüyüşü için tüm halkımızı 29 Ekim’de, Al Bayraklarıyla Ankara’da toplanmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM