Salı, Aralık 5, 2023

“Çocukların güvenliği için sınıflara kamera takılmalı”

KEDİ Otizm Derneği’nin çocukların eğitim alanlarında her türlü şiddetten korunması için sınıflara kamera konulması talebini içeren dilekçesi, KDK tarafından kabul edildi


KEDİ Otizm Derneği’nin çocukların eğitim alanlarında her türlü şiddetten korunması için sınıflara kamera konulması talebini içeren dilekçesi, Kamu Denetleme Kurumu(KDK) tarafından kabul edildi. KDK, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB), güven ilişkisinin kurulması için çalışma yapmasını önerdi. MEB’in tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde tavsiye kararına çözümüyle birlikte yanıt vermesi gerekiyor.

Çocukların güvenliği için, eğitimlerin kapalı kapılar ardında yapılmasını istemediklerini belirten KEDİ Otizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serap Dikmen Ahmetoğlu, “İzmir’de özel eğitim ana sınıfındaki 3 öğrenciye fiziksel ve psikolojik şiddet; bir dernek binasındaki müzik eğitimi sırasında bir öğrenciye cinsel taciz iddiasıyla açılan iki dava izliyoruz. Özel gereksinimli çocukların eğitim kurumlarında uğradıkları fiziksel ve psikolojik şiddete dair gerek sosyal medyada gerekse veli gruplarında benzer olay da paylaşılıyor” dedi.

“Marketlerde bile kamerayla izleniyoruz”

Sınıflara kamera konulması taleplerinin özel bilgi gerekçesi ile reddedildiğine vurgu yapan Ahmetoğlu, “Sınıflar özel alan değil, aksine kamusal alan. Marketlerde bile kamerayla izleniyoruz. Üstelik, talebimizin özünü çocukların güvenliği oluşturuyor. Bir çok olay hatta davalar çocukların ifade konusunda yaşadığı sorunlar nedeniyle cezasız kalıyor” diye konuştu. 

Başvuruyu önce 22 Mart 2023 tarihinde CİMER aracılığıyla MEB’e yaptıklarını belirten Ahmetoğlu, başvuru süreci hakkında şu bilgileri verdi: “MEB, diğer öğrencilerin özgürlüğüne müdahale ve diğer öğrencilerin deşifre edilmesi söz konusu olacağından etik bir durum değil, öğrencilerin sınıf içi durumları kişisel verilerin korunması açısından özel bilgidir herkese açılamaz, gerekçesi sundu. Eğitim etkinlerinin kameralı sistemle izlenmesinin uygun olmayacağını savundu. Bu cevabın ardından hukuksal mücadelemizdeki ikinci aşamaya geçtik ve 11 Nisan 2023 tarihinde KDK’ya başvurduk.”

“Kamera konusundaki ısrarımız ve hukuksal mücadelemiz sürecek”

Sınıflardaki kameranın çocukların güvenliğinin yanısıra, öğretmenler için de güvence olacağına dikkat çeken Ahmetoğlu, “KDK’nın MEB’e verdiği tavsiye kararında kamera konulmalı demiyor, ancak sınıf güvenliğinin sağlanması ile özel hayat gizliliğinin korunması arasında denge sağlanarak, multidisipliner bir yaklaşımla bir çözüm üretilmesi isteniyor. Ancak bizim kamera konusundaki ısrarımız ve hukuksal mücadelemiz sürecek” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM