Pazartesi, Aralık 11, 2023

Deprem bölgesindeki kadın üreticilerden 100’üncü yıl dayanışma paketi

cennet polat

Türkiye’de 6 Şubat depremleri ile en fazla kayıpların yaşandığı illerden biri olan Kahramanmaraş, yaralarını sarmak, üretmek ve tekrar ayağa kalkmak için var gücüyle çalışmaya devam ediyor. Bölgenin ilk ve en önemli kadın kooperatiflerinden Kahramanmaraş Mutlu Besin Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Cennet Polat’ın önderliğinde, Cumhuriyet’in 100’üncü yılı sebebiyle bin adet dayanışma paketi hazırlayarak satışa sundu. Paketler, kooperatif bünyesindeki 25 kişilik kadın üreticilerin kendi emekleri ile hazırlandı. Siparişler kooperatifin resmi instagram hesabı @mutlubesinkoop üzerinden verilebilecek.


Kadın desteğini yaygınlaştırmak için gönüllü ağı kuruldu

Mutlu Besin Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, dayanışma paketlerinin yanı sıra ayrıca Türkiye’de bir başka ilki başlatarak kooperatif dışından kişilerin de katılabileceği bir gönüllü ağını hayata geçirdi. Gönüllü ağı dünya geneline açık bir Whatsapp grubu ile bir araya gelen kişilerden oluşuyor. Ekibin İsviçre, Fransa, Almanya ve KKTC’den de gönüllü üyesi bulunuyor.  İlk etapta şu anda yurtiçi ve yurtdışından 33 kişiye ulaşan gönüllü ağının, kooperatifi destekleyen bir kitlesel pazarlama alanı görevini sürdürmesi hedefleniyor.  Bu ağın kooperatifi desteklerken tüm deprem bölgesini desteklemek için de önemli bir araç haline gelmesi planlanıyor.


MutluBesinKoop, AB projesinde yer alıyor

2021 yılında faaliyete başlayan MutluBesinKoop, tamamen kadınların öncülüğünde kurulan Kahramanmaraş’ın ilk tarım kooperatifi olma özelliği taşıyor. Polat, okuduğu kitaplar ve izlediği tüm videolardan ilham alarak kooperatifi kendi başına kuruyor ve hayalini gerçekleştiriyor. İlk olarak mantar kurusu ile piyasaya ürün sağlayan kooperatif, büyük beğeni topluyor ve ikinci ürün olarak Kahramanmaraş’ın yöresel cips tarhanasını ele alıyor. Bu ürünü geleneksel yöntemlerin dışında inovasyonla buluşturarak “sumak ekşili cips tarhana” olarak piyasaya süren Polat, kooperatif kadınlarının gelirlerine de destek oluyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) de destek verdiği bir AB projesinde yer alan MutluBesinKoop’un kurucusu Polat, bir Cumhuriyet Kadını olarak, kadınların mücadelesini anlatmak ve özellikle kız çocuklarının eğitim hayatlarına devam edebilmesine destek olmak için çalışmaya devam ediyor.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM