Çarşamba, Aralık 6, 2023

Yağlık ayçiçeği desteği kilogram başına 100 kuruştan 150 kuruşa çıkarıldı

2023 ve 2024 Yıllarında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanımı Desteğine Değişiklik Yapılmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Trakya Bölgesi’nde yağlık ayçiçeği desteği kilogram başına 100 kuruştan 150 kuruşa çıkarıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan 2023 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2024 Yıllarında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanımı Desteğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Karara göre, Trakya Bölgesi’nde yağlık ayçiçeği desteği kilogram başına 100 kuruştan 150 kuruşa çıkarıldı. Söz konusu karara göre bu destek ödemesi, 2023 yılı içerisinde Edirne Kırklareli ve Tekirdağ illeri sınırları içerisinde yağlık ayçiçeği üretimi yapılan havzalar için geçerli olacak. 

Ayrıca değişiklik kararı ile birlikte Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline göre sertifikalı tohum kullanım desteği kapsamında 2024 yılı içerisinde  üretimi yapılacak olan susam ve yer fıstığı için tüm havzalarda, yağlık ayçiçeği için ise yer altı sularının yetersiz seviyede ve su kıtlığının olduğu havzalarda sertifikalı tohum desteği verilecek. Bu kararın 1 Kasım 2023 tarihi itibari ile yürürlüğe girmesi bekleniyor. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM