Perşembe, Nisan 25, 2024

“Cumhuriyet 100 yıldır bu topraklara ekilen en güzel Ata tohumudur”

Cumhuriyet’in 100. yılı nedeniyle İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, mesajı yayımladı. 

İzmir Ticaret Borsası olarak, “Cumhuriyet 100 yıldır bu topraklara ekilen en güzel Ata tohumudur” diyerek 100 yıllık bir başarı öyküsüne vurgu yapıyoruz diyerek sözlerine başlayan Kestelli, “Çünkü 1923 yılında nüfusumuz 13,4 milyon, okuma yazma oranı erkeklerde yüzde 8, kadınlarda sadece binde 4, kişi başına düşen milli gelir ise yok denecek kadar azdı… Hiçbir hakka sahip olmayan, yüzlerce yıldır bir millet olarak değil tebaa olarak yaşamaya alışmış bir halk, aradan geçen 100 yılda, Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük vizyonu ışığında özgüvenli, en büyük ticari partneri gelişmiş Avrupa Birliği ülkeleri olan, geleceğe umutla bakan bir ulus haline geldi.Şimdi Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına bakma, yeni hedeflere doğru yol alma zamanı. Yola çıkarken birinci ve ikinci sanayi devrimlerini kaçırmıştık. Üçüncü sanayi devrimini geç idrak ettik. Dünya “Endüstri 4.0” aşamasına geçmiş durumda. Bu kez gelişmiş dünya ile geride kalanlar arasındaki fark inanılmaz bir hızla açılacak. Ülke olarak yeniden kapsamlı bir eğitim hamlesine ihtiyacımız var. Atatürk’ün ifade ettiği muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmak için buna mecburuz”diye ekledi. 

Tarım, ticaret, sanayi ve turizmde de yeni ve uzun vadeli politikaların uygulanmasına ihtiyacımız var diyen Kestelli, Devraldığımız kıymetli emaneti yeni nesillere daha çok anlatmamız ve onları ikinci yüzyıla hazırlamamız bizlere düşen en önemli görev ve sorumluluk.Bizler, geçmişimizin yarınlarda başarabileceklerimizin kanıtı olduğuna inanıyoruz. Ülke olarak ulaştığımız nokta daha büyük hedeflere yürüme potansiyelimizin açık göstergesi. Yeter ki inanarak yola çıkalım ve kararlılıkla yürümeye devam edelim”ifadesinde bulundu. 

Son olarak sözlerini şöyle sürdüren Kestelli, “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde daha çok çalışmaya, hedeflerimizi gerçekleştirmeye ve gelişmiş refah seviyesi ile dünyanın en güzel ülkelerinden birisi olmak için çalışmaya devam edeceğiz. Hedeflerimiz büyük yolumuz uzun, Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yıl dönümü kutlu olsun. Yaşasın Cumhuriyet….” diye konuştu. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM