Salı, Mayıs 21, 2024

“Cumhuriyet’in ilanıyla Türk tarihinde yeni bir dönem başladı”

alp-avni-yelkenbicer

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, Cumhuriyet’in 100. Yılı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na ilişkin kutlama mesajı yayımladı.

Yelkenbiçer paylaştığı mesajda, “29 Ekim 1923’ten 2023’e, dile kolay tam 100 yıl… Koca bir yüzyıl. Resmen çağ değişimini yaşadığımız bir Asır… Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 100 yıl önce 29 Ekim 1923’te saat 20.30’da ‘Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun yönetim şekli Cumhuriyet’tir.’ diyerek yüksek niteliklere sahip bir idare olan Cumhuriyet’i Büyük Millet Meclisi’nde ilan etti. Milli Mücadele sürecinde vicdanında milli sır olarak sakladığı Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle Türk tarihinde yeni bir dönem başladı. Devleti yönetecek kişileri kendisi seçerek kendi iradesini kendi eline almış ve egemenlik kayıtsız şartsız Türk Milleti’nin oldu” diye konuştu.

Ülkenin sanayi, eğitim, teknoloji ve endüstriyel anlamda önemli bir değişim yaşadığını ifade eden Yelkenbiçer şunları söyledi: “Atatürk’ün kadınlar için açtığı ve dünyaya örnek olan yol sayesinde iş dünyası da önemli bir kazanım yaşadı. Sonuç olarak kadının istihdamda yarattığı güç ile ekonomik güç de katlanarak arttı. Atamızın açtığı yolda eğitimde yapılan reformlar, sanat ve edebiyat alanındaki ilerlemeler ile Türkiye Cumhuriyeti aydınlık bir yola girdi.”


“Tüm enerjimizle var olma çabasındayız”

Dönüşümler ve reformlar ışığında, Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü kuruluş yıldönümünde, ülkemizin gelişimini artıracak adımları atmanın en önemli öncelik olduğunu vurgulayan Yelkenbiçer, “100 yıl önce Kurtuluş Savaşı gibi zorlu bir süreç sonrası başlayan reformların bu yüzyılda da sıçrama tahtası gibi ülkeyi gelecek yüzyıla taşıması zaruridir. Bu amaç doğrultusunda, sanayi ve teknoloji alanlarında elde edilecek başarıların ne kadar hayati olduğunun bilinciyle öncelikle kentimiz sonra da ülkemiz için etkin bir STK olarak çalışma gayretinde olduk. Güçlü sanayisi, üye firmaların üretim esnekliği, nitelikli insan kaynağımız ve yenilikçiliği teşvik eden Ar-Ge ekosistemimiz sayesinde Türk girişimciliğinde önemli başarılara imza attık. Elbette bu başarılarla yetinmeyeceğiz. Türkiye’yi bir üst lige çıkarma, dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasına sokma amacıyla EGİAD ve EGİAD Melekleri olarak tüm enerjimizle var olma çabasındayız. Bu yolda temel önceliğimiz, attığımız adımları sürdürülebilir kılacak ekosistemi güçlendirmek. Her ülke, kendi alt yapısı ve planları doğrultusunda stratejik politikalar üretirken bizlerin de bu stratejilerin gerisinde kalmamamız beklenemez. Küresel rekabet gücümüzü artıracak, ekonomik ve teknolojik bağımsızlığımızı temin edecek, kritik teknolojilerde atılımı sağlayacak politikalar geliştirmemiz en önemli çıkış noktamız olacak” dedi.

Dijitalleşen dünyada, yüksek teknoloji ve katma değer üreten öncü Türkiye olma yolunda var gücüyle çalışacaklarını dile getiren Yelkenbiçer, “Yol haritamızı Atamızın izinden giderek belirleyeceğimizi belirterek; Yüksek Teknoloji ve İnovasyon, Dijitalleşme ve Dönüşüm, Sanayi ve Girişimcilik başlıklarında ülkemizi 2023 hedeflerine taşımanın sözünü veriyoruz. 100 yıl önceki inanç ve kararlılıkla Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ışığında yürüyeceğimize ant içiyoruz” ifadelerini kullandı.

KAYNAKEGİAD
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM