Perşembe, Şubat 22, 2024
spot_img

Maraş tarhanası ve Edremit Körfezi yeşil çizik zeytine AB tescili

Tarım ve Orman Bakanlığı ve paydaş kurumlar tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda Maraş Tarhanası ve Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini Avrupa Birliğinden (AB) coğrafi işaret tescili aldı. Bakan İbrahim Yumaklı, Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytininin Edremit zeytinyağından sonra Maraş tarhanasının da Çağlayancerit cevizinden sonra illerin ikinci AB coğrafi işaretli ürünü olmasından büyük mutluluk duyduklarını bildirdi. 

AB’nin tescillediği Türkiye’nin 16’ncı Kahramanmaraş’ın ikinci coğrafi işaret tescili alan ürünü Maraş tarhanası, yüksek besin değeri ile tanınıyor. 23 Şubat 2012 tarihinde Türkiye’de coğrafi işaret olarak tescil edilen Maraş tarhanası bileşenleri, yapım ve farklı tüketim şekilleri bakımından özgün bir ürün olarak biliniyor. Yapımında ana bileşen olarak yoğurt ve buğday yarması (dövme) kullanılıyor. Yoğurdun pişirilmemesi ve baharat olarak içine yalnızca kekik ve çörek otu (isteğe bağlı) atılması, Maraş tarhanasını diğer tarhana türlerinden farklı kılıyor. Ayrıca yöredeki sazlık çubuklarla dokunmuş ‘çiğ’ adı verilen sergilere serilerek kurutulması da ayrı bir özellik katıyor.

Edremit Körfezi’nin ikinci tescili oldu

AB’nin tescillediği Edremit Körfezi’ni ikinci ürünü olan Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Türkiye’nin AB’den coğrafi işaret alan 17’nci ürünü oldu. Bölgeden daha önce de Edremit Zeytinyağı AB’den tescil almıştı. Bölgenin önemli tarımsal ürünleri arasında yer alan Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, zeytingiller familyasına (Olea europea) ait Edremit zeytininden üretiliyor. Ürün, Edremit Körfezi’nde rakımı 50-250 m arasında, eğimi yüzde 5-6 civarında zeytinliklerde yetiştirilmiş olan aşılı bitkilerden elde edilen meyvelerdir. 1 Ekim-30 Kasım tarihleri arasında toplanan Edremit Körfezi yeşil çizik zeytininin tatlandırması doğal içme suyunda yapılıyor ve hiçbir şekilde kimyasal ya da ısıl işlem uygulanmıyor. 

4 ürün tescil için beklemede

AB coğrafi işaret tescili için Türkiye’nin 4 ürünü de AB Resmi Gazetesinde yayımlanmış olup 3 aylık itiraz süreleri sonunda tescil almaları bekleniyor. Bu ürünler Ezine Peyniri, Safranbolu Safranı, Araban Sarımsağı ve Aydın Memecik Zeytinyağı olarak sıralanıyor. 

“Coğrafi işaret sayısını artırmak için çalışıyoruz”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Maraş tarhanası ve Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytininin AB coğrafi işaret almasından büyük sevinç duyduklarını belirtti.  Böylece hem Kahramanmaraş’ın hem de Edremit Körfezi’nin AB’den ikinci ürününe coğrafi işaret aldıklarına dikkati çeken Yumaklı, “Coğrafi işaretler Kahramanmaraş ve Edremit Körfezi’nin bereketli topraklarına bereket katacaktır. Üreticilerimiz hem ürünlerini korurken hem de daha fazla kazanç elde edeceklerdir. Özellikle asrın felaketin yaşayan Kahramanmaraş’ımızın Maraş tarhanasına tescil alması bu güzel kentimize moral olacak ve kalkınmasına katkı sağlayacaktır. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı. Bakan Yumaklı, coğrafi işaret sayısını artırmak için paydaş kurumlarla birlikte yoğun çaba içerisinde olduklarının altını çizerek emeği geçenlere teşekkür etti.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM