Pazar, Mayıs 26, 2024

Yem, tahıl, bakliyat, un ve unlu mamullere olan talep artacak

Uluslararası Yem Endüstrisi Federasyonu’na (IFIF) göre yıllık küresel ticaret hacmi 500 milyar dolara ulaşan karma yem endüstrisini ve 165 milyar dolara ulaşan tahıl sektörünü doğrudan ilgilendiren un, yem ve tahıl işleme makineleri sektörü, 5 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne ulaştı. 2025 yılında ise bu rakamın 6 milyar doları geçmesi bekleniyor. Önümüzdeki dönemde özellikle nüfus artış hızının yüksek olduğu bölgelerde yem, tahıl, bakliyat, un ve unlu mamullere olan talebin artması bekleniyor. Bu noktada en önemli bölgeler; Güneydoğu Asya ile birlikte Sahra Altı Afrika, Orta Doğu ve Kuzey Afrika olarak öne çıkıyor. Türkiye’nin tahıl işleme teknolojileri endüstrisinin ana merkezlerinden biri olması ve tarımsal ürünlere olan talebin artması beklenen Ortadoğu ve Afrika ülkelerine yakın olması, Türkiye’nin küresel pazarda en önemli aktörler arasındaki yerini pekiştiriyor.


İDMA İstanbul, sektörün tüm paydaşlarını 10’uncu kez buluşturacak

Tarımsal üretim kadar öne çıkan konu ise mamullerin işlenerek ürüne dönüştürülmesi. Temel gıda ihtiyacının başında gelen ve uzun süre depolanabilen tahıl ve bakliyat mahsullerini nihai tüketicinin kullanabileceği ürüne dönüştüren teknolojilerin sergileneceği İDMA İstanbul, sektörün tüm paydaşlarını binlerce profesyonel ziyaretçiyle 10’uncu kez buluşturacak.

İDMA, yerli üreticilerin de dahil olduğu dünyanın en önemli tahıl, bakliyat, yem işleme makinaları ve ekipman üreticilerini bir araya getirecek. 2-4 Mayıs 2024 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde 10’uncusu gerçekleştirilecek olan İDMA İstanbul, ‘Hububat ve yem değirmenciliği sektörünün uluslararası fuarı’ mottosuyla Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri, MENA ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere 120 ülkeden 10 bin profesyonel ziyaretçiyi 300 markayla buluşturacak. 


“Sektörümüz, üretiminin yaklaşık yüzde 90’ını ihraç etme başarısına sahip”

İDMA fuarlarının organizatörü HAGE Grup Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Ali Kalkan, “Üretiminin yaklaşık yüzde 90’ını ihraç etme başarısı gösteren yerli un, tahıl, bakliyat, yem işleme endüstrisi ve değirmencilik sektörüne İDMA Fuarlarıyla uzun yıllardır hizmet ediyoruz. 20 yıl önce sektörün ilk ve tek uluslararası teknoloji fuarı olarak başlayan İDMA; bugün tüm dünyada bilinen, takip edilen, trendlerin ve perspektiflerin belirlendiği en büyük sektör buluşmalarına imza atıyor. Şüphesiz bu başarımızın arkasındaki güç; yerli üreticilerimiz. Yüksek üretim kalitesiyle, verimli ve uzun ömürlü tesisler kurarak dünyada adından söz ettiren yerli makine ve teknoloji üreticilerimize yeni satış kanalları açarak hizmet etmeye devam ediyoruz. Bugün dünyada faaliyet gösteren tahıl, bakliyat ve yem işleme tesislerinin yarısında Türk mühendislerinin geliştirdiği ürünlerle yerli markalarımızın imzasının olması bizler için en büyük gurur kaynağı. Ülkemizin 100’üncü yılında 10’uncu buluşmayı gerçekleştireceğimiz İDMA İstanbul’da; un, tahıl, bakliyat, yem teknolojileri ve değirmen makineleri üreticilerimize 500 milyon dolarlık ihracat başarısı hedefliyoruz” açıklamalarında bulundu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM