Cumartesi, Haziran 22, 2024

2023 Erken Seçiminde Kritik İller?

Adana, Mersin, Eskişehir, Hatay illeri seçimde kritik yerler olarak görülüyor. Bu illere dikkat! Lütfen taşa tohum ekmeyelim!..

“Bir toplum, hoşgörüsü kadar güçlü, sağlam, haklıdır.Zulmü kadar zalim, zayıftır.” Yaşar Kemal

Çok sevilen bir Kayseri türkümüz var. Türkü sevenler bu türküyü çok iyi bilirler. 19. Yüzyılda yaşamış olan eski ismi Everek olan Develi ilçesinde doğan Aşık Seyrani’ye ait bu ezgide geçen; MEĞER TAŞA TOHUM EKİLMEZ tümcesi her duyduğumda beni çok etkilemektedir. Değerli dostlarım bu seçim sanıldığı gibi çantada keklik değildir. Lütfen taşa tohum ekmeyelim! Demokrasi ve insan haklarının egemen olduğu bir yapı istiyorsanız, seçim çalışmalarını sadece siyasi partilerinin omuzuna yükleyip, geri plana çekilmeyelim derim. Elimizden gelen çabayı esirgemeyin! Ne dersiniz?

Demokrasi isteyen herkesin taşın altına elini koyması gerekir diye düşünüyorum . Bilimsel verileri çok iyi inceleyerek ben hekimim, ben sanatçıyım, ben bilim adamıyım, benim neyime seçim demeyelim. Nusret Fişek hocanın bir öğrencisi olarak, biz hekimlerin sorumluluğu daha da ağır olup, toplumu ileriye götüren birer aktivist olmamız şart derim. Yanılıyorsam lütfen düzeltin!..

Evet Türkiye erken seçime gidiyor. Cumhurbaşkanı Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamayla; seçim tarihini 14 Mayısı 2023 olarak duyurarak, TBMM çoğunluğu sağlayamazsa, seçim kararını kendisinin alacağını kamuoyuna duyurmuştur. Umarız son dakika da değişme olmaz.

Açıklamanın sonrasında ise Ankara’da seçim kulisleri de beraberinde hareketlenmiştir. Bir süredir hem Ankara’nın hem de Türkiye’nin gündeminde var olan seçim gündemi artık listenin en tepesine yerleşmiştir. Seçim çalışmalarına ilerleyen günlerde hız vermesi beklenen partilerde halk tarafından en çok merak edilen soru ise; cumhurbaşkanı adaylarının kim olacağıdır?

Cumhurbaşkanı adaylarının kim olacağının dışında önemli faktörlerden birisi de illerin durumudur. Bilindiği gibi son yapılan genel seçimde bugün muhalefet partilerinin elinde bulunan belediyelerin birçoğundan, en son yapılan genel seçimlerde AKP’nin veya MHP’nin birinci parti çıktığını görmek olasıdır.

İstanbul, Ankara ve İzmir’in dışında son yapılan genel seçimde kritik illere bakıldığında tıpkı diğer yazımızda yer verdiğimiz ADANA gibi pek çok il bulunuyor. MERSİN’in büyükşehirler bazında en kritik il olduğunu ve seçim tablosuna yansıdığını görüyoruz. Çünkü Mersin’de yapılan son genel seçim dikkate alındığında; AKP yüzde 28.6, CHP yüzde 26.8, İYİ Parti yüzde 13.6, MHP yüzde 12.8 ve HDP yüzde 16,8 oy çıkarabilmiştir. 2017 Anayasa Referandumu göz önüne alındığında ise Mersin’de yüzde 35.99 Evet, yüzde 64.01 oranında ise Hayır çıkmıştır.

Mersin’in dışında uzun zamandır yerel yönetimi ana muhalefet partisinde olmasına rağmen, son genel seçimde ESKİŞEHİR’li vatandaşların yüzde 38.8’i AKP’yi, yüzde 32.3’ü CHP’yi, yüzde 13.2’si İYİ Parti’yi, yüzde 9.9’u MHP’yi ve yüzde 4.3’ü ise HDP’yi tercih etmiştir.

Eskişehir’in referandumdaki sonuçlarına bakılacak olursa; Anayasa değişikliğini kabul edenlerin oranı yüzde 42,43, kabul etmeyenlerin oranı ise yüzde 57,57 şeklinde görülmüştür.

Ayrıca tıpkı Adana ve Mersin’e benzer bir tabloya sahip olan HATAY’da ise son yapılan genel seçimde AKP yüzde 36.2, CHP yüzde 30.6, İYİ Parti yüzde 6.5, MHP yüzde 14.4 ve HDP yüzde 11.0 oy almıştır. 2017 yılında gerçekleşen referanduma bakıldığında ise Hatay’da da tıpkı diğer iller de olduğu gibi Hayır’ın oranı yüzde 54.36, Evet’e oranla yüzde 45,64 daha fazlay olduğu gözlenmiştir. Burada sayısal verileri aktaran gazeteci arkadaşım Aziz Muhammet Ulubaş ve arkadaşlarına teşekkür ederim.

Sözlerimi Adnan Türközü ve Adnan Ataman ustalarımızın bizlere kazandırdığı bu güzel türkü ile bitiriyorum. Lütfen taşa tohum ekmeyelim!..

Eski Libas Gibi Aşıkın Gönlü
Söküldükten Sonra Dikilmez İmiş
Güzel Sever İsen Gerdanı Benli
Her Güzelin Kahrı Çekilmez İmiş
Ben Bağrını Toprak Sandım Taş İmiş
Meğer Taşa Tohum Ekilmez İmiş

Sevgilerimle…

Dr. Mustafa Torun
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı

Diğer Yazarlar