Pazar, Mayıs 26, 2024

Türkiye-Suudi Arabistan ticaret hacminde hedef 30 milyar dolar

türkiye suudi arabistan görüşmeleri

Türkiye-Suudi Arabistan yuvarlak masa toplantısı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmalarını Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Bandar Bin İbrahim Alkhorayef ve TOBB Başkanı Mehmet Rifat Hisarcıklıoğlu yaptı. Hisarcıklıoğlu, bu yıl Suudi Arabistan ile ticarette ciddi bir büyüme gördüklerini belirterek, “Yakalanmış olan ivme ile ilk aşamada 10 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Orta ve uzun vadede ise 30 milyar dolarlık ticaret hacmini gerçekleştirebiliriz” dedi.

Türkiye’de Suudi Arabistan tarafından bugüne kadar 2 milyar dolar civarında doğrudan yatırım gerçekleştirildiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, “Hepimiz biliyoruz ki bu meblağ ülkelerimizin potansiyelini yansıtmaktan uzak. Çok daha fazla Suudi yatırımcıyı ülkemize bekliyoruz. Öte yandan Suudi Arabistan, müteahhitlik sektörümüz için çok önemli. Müteahhitlik firmalarımız Suudi Arabistan’da bugüne kadar 25 milyar dolar değerinde 390 projeyi başarıyla tamamladı. Karşılıklı yatırımlar ve müteahhitlik alanında büyük bir potansiyel var. Önümüzdeki dönemde, birlikte daha çok iş birliği yapmak istiyoruz. Sadece iki ülkede değil, Suudi Arabistan’ın etkili coğrafyalarda, Suudi iş insanlarıyla beraber 3’üncü ülkelerde de daha çok iş birliği yapmak istiyoruz. İnşaat alanında geçmişteki uyuşmazlıkların sulh yoluyla çözümlenmesi desteğini bekliyoruz. Teminat mektubu konusunun da çözülmüş olmasından son derece mutluyuz. Bu çerçevede iş insanlarımızın vize almalarında sağlanan kolaylık için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


“İki ülkenin ticari ve ekonomik ilişkilerini derinleştirmek istiyoruz”

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin ekonomik faaliyetlerini ve büyüklüğünü anlattığı konuşmasında, Türk iş dünyası olarak ülkeler arasındaki iktisadi ilişkilerin yeniden canlanmasından son derece mutlu olduklarını söyledi.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ortaya konduğu ‘Suudi Arabistan 2030 Vizyonu ’nun, güçlü, yenilikçi, bölgesinde lider bir ülke olma hedeflerine ciddi katkı sağlayacağını belirten Hisarcıklıoğlu, “Özellikle, ekonomide petrol dışı sektörü geliştirmeye ve girişimciliği teşvik etmeye dönük adımları çok değerli buluyorum. Bu çerçevede teknoloji, turizm, ulaşım ve enerji gibi çeşitli alanlarda gerçekleştirilecek projelerde Türk iş dünyası olarak yer almaya hazırız” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, iki ülkenin ticari ve ekonomik ilişkilerinin tarihi köklerinin ve temelinin sağlam olduğunu ve yeni dönemde ilişkileri çeşitlendirerek derinleştirmek istediklerini bildirdi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM