Çarşamba, Haziran 19, 2024

Yeşilay Danışmanlık Merkezlerine 1 milyon çağrı geldi

Yeşilay Danışmanlık Merkezleri (YEDAM), bağımlılıkla mücadelede önemli bir kilometre taşını geride bıraktı. 81 il ve KKTC’de bulunan toplam 107 YEDAM alkol, tütün, madde, kumar ve internet bağımlılığı ile ilgili sorunlar yaşayan kişilere ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlıyor, danışanların yeniden hayata kazandırılmaları için yardımcı oluyor. 115 YEDAM Danışma Hattı’na kurulduğundan bu yana 1 milyon çağrı geldi.

YEDAM bünyesinde tamamı bağımlılık alanında çalışan uzman psikolog ve sosyal hizmet uzmanları görev yapıyor. Danışanların bağımlılık türü değerlendirilip derecesi saptanıyor. Alkol, tütün, madde, kumar ve internet ile ilgili sorunlar yaşayan kişilere bu davranışını bırakması konusunda ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlanarak yeniden hayata kazandırılmaları için yardımcı olunuyor. Bu danışmanlık hizmeti yalnızca bağımlı bireylere değil, bağımlı bireylerin yakınlarına da sağlanıyor. Bağımlılık tedavisinin ardından yeniden başlama riski doğduğunda da yine YEDAM ile destek veriliyor.


Danışanların gidişatı takip ediliyor

YEDAM, arındırılan bireyin zararlı alışkanlıklara tekrar başlamaması için yöntemler öğreterek danışanları evlerinde ziyaret edip, gidişatı takip ediyor. YEDAM’da mahremiyet ilkesine büyük önem veriliyor ve görüşmelerde elde edilen bilgiler, kesinlikle başka kişi veya kurumlarla paylaşılmıyor.

Yeşilay Danışmanlık Merkezlerine Türkiye’nin her yerinden 115 YEDAM Danışma Hattı üzerinden ücretsiz olarak ulaşılabiliyor.


“YEDAM danışma hattı bağımlılıkla mücadelede çok önemli yere sahip”

YEDAM Danışma Hattı’na 1 milyon çağrı gelmesi, bağımlılıkla mücadelede önemli bir başarı olarak değerlendiren Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Bağımlılıkla mücadele Yeşilay’ın ana faaliyet alanı. Yeşilay Danışmanlık Merkezlerimizin sunduğu ücretsiz psikolojik ve sosyal destek hizmeti sayesinde binlerce bağımlı birey ve yakını yeniden hayata tutundu. Danışma hattı, yalnızca bilgi vermenin ötesinde hem doğru yönlendirme yapmak hem de alkol, tütün, madde, kumar ve internet bağımlılığı olan kişilerin destek alma ihtiyaçlarına yönelik adımlar atmaları için teşvik etmektedir. Görüşmelerin ardından bağımlı bireyler veya yakınları ile randevu planlandığında bulundukları ildeki Yeşilay Danışmanlık Merkezlerine bilgi aktarımı sağlanıp, kısa sürede randevu planlanması gerçekleştirilmektedir” dedi.

KAYNAKYeşilay
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM