Salı, Haziran 25, 2024

“Gelecek nesillere yaşanılır bir dünya bırakmak mümkün”

TEMA Vakfı ve Çankaya Belediyesi ortaklığıyla “Küresel İklim Grevi” kapsamında iklim krizine karşı farkındalık yaratmak amacıyla İklim Panayırı düzenlendi. Ankara’daki İnönü Parkı’nda gerçekleşen panayırda iklim ve çevre dostu çalışmalar yürüten 20’yi aşkın Sivil Toplum Kuruluşu yer aldı.

Panayırda konuşan Çankaya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdür Yardımcısı Serhan Sarıkaya, “Küreselleşen sanayi sektörünün getirdiği çevresel felaketlerin yol açtığı iklim krizine karşı gün geçtikçe daha çok bilinçlenen, harekete geçen ve yeşil bir dünya için emek sarf eden bir toplum yaratmak ve gelecek nesillere yaşanılır bir dünya bırakmak mümkün” dedi.


“İklim eylemi hemen şimdi”

TEMA Vakfı Çevre Politikaları ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Eylem Tuncaelli ise iklim için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı. Şu an bir şeyler yapılmazsa gelecek nesillerin iklim krizinin en kötü sonuçlarına katlanacaklarını belirten Tuncaelli, “Atmosferimizin dengesini bozup küresel sıcaklık artışlarına yol açan karbondioksit gazı en çok fosil yakıtlar sebebiyle atmosferimize karışıyor. Fosil yakıtlar sadece bununla kalmıyor, ülkemiz özelinde kömür için Akbelen gibi ormanlarımız yok ediliyor, arazilerimiz topraklarımız tahrip ediliyor. Tam da bu sebeple fosil yakıtlardan çıkılması, yerine temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları oluşturulması için çalışmalara başlanması gerektiğini vurguluyor, ‘iklim eylemi hemen şimdi’ diyoruz” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM