Cuma, Mart 1, 2024
spot_img

Bakan Göktaş, Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu’na başkanlık edecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, 5 Ekim’de (yarın) “Uzun Süreli Bakım Güvence Sistemi” gündemiyle gerçekleştirilecek Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu Toplantısına başkanlık edecek

Engelli vatandaşların her türlü engel, ihmal ve dışlanmaya karşı, toplumsal hayata ayrımcılığa uğramadan ve etkin biçimde katılmalarını sağlamak amacıyla 3 Aralık 2021 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile oluşturulan Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu’nun 2023 yılı ikinci toplantısı 5 Ekim’de düzenlenecek. 


Gündem: “Uzun Süreli Bakım Güvence Sistemi”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın başkanlığında ilgili bakanlıkların ve engellilik alanında en yüksek temsil gücüne haiz iki konfederasyonun üst düzey temsilcilerinden oluşan Kurul, “Uzun Süreli Bakım Güvence Sistemi” gündemiyle toplanacak. 

Kurulda, Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı’nda “Bağımsız Yaşam” politika alanında yer alan kişinin engelliliğinden kaynaklı gereksinimi olan bireysel destekler için kapsayıcı ve sürdürülebilir bir finansman sistemi kurulması hedefinin gerçekleştirilmesine yönelik hayata geçirilecek bakım güvence sisteminin kurulmasına ilişkin yapılacak çalışmalar ele alınacak.

Bu çerçevede sorumlu bakanlıklar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sunum gerçekleştirilecek. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı temsilcileri tarafından da katkı sağlanacak. 

STK ve üniversite temsilcileri katılacak

Kurul toplantısının sona ermesinin ardından düzenlenecek “Uzun Süreli Bakım Güvence Sistemi Çalıştayı”nda ise mevcut durumu ortaya koymak üzere sunumlar gerçekleştirilecek. Çalıştaya kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerden temsilciler katılacak. Uzun süreli bakım güvence sisteminin öne çıkan unsurlarını ele almak üzere eş zamanlı 6 yuvarlak masa çalışması yapılarak, sistemin kimleri kapsayacağı, uzun süreli bakım güvencesi kapsamında hangi hizmetlerin yer alabileceği, modelinin sürdürülebilirliğine ilişkin alınması gereken tedbirler gibi konular istişare edilecek.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM