Pazar, Aralık 3, 2023

Bakan Bolat: AB ile ikili ticaret hacmimiz yaklaşık 200 milyar $

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Brüksel’de Avrupa Birliği’nin Ekonomi Komiseri Paolo Gentiloni ile bir araya geldi. İkili arasındaki görüşmenin detaylarını sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla paylaşan Bakan Bolat, Türkiye ile AB arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geleceği ve gümrük işbirliği konuları ele alındığını belirterek, Türkiye-AB arasındaki ikili ticaretin geliştirilmesi gerektiğini ve ortak çalışmaların devam edeceğini söyledi. 

Bakan Bolat’ın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ise şöyle; 

“Avrupa Birliği’nin Ekonomi Komiseri Sayın Paolo Gentiloni  ile Avrupa Komisyon’unda bir araya geldik, Türkiye ile AB arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geleceği ve gümrük işbirliğimiz konularında görüş alışverişinde bulunduk.

Gümrük Birliği’nin dünya ekonomisindeki gelişmelere de cevap verebilecek ve Türkiye-AB arasındaki ikili ticaretin tüm alanlarını kapsayacak şekilde geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdik. 

Gümrük Birliği ile sağladığımız ekonomik entegrasyon sayesinde AB ile ikili ticaret hacmimiz 2022 yılında yaklaşık 200 milyar dolar ile tüm zamanların rekor seviyesine ulaşmıştır. Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı AB ile ticari ve ekonomik iş birliğini karşılıklı adımlarla daha çok geliştirmek için ortak çalışmalarımız devam edecektir.”

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM