Salı, Aralık 5, 2023

“Dijital reklamların % 77’si mobil cihazlardan yapılıyor”

telefon

Yeni teknolojiler, tüketici davranışları ve pazarlama trendleri üzerinde önemli etkilere sahip olan dijital pazarlama sektörü büyümeye devam ediyor. Sektörde 2023 yılının 6 aylık verilerine bakıldığında pastadan en çok payı gösterim ve tıklama bazlı reklamların aldığını söyleyen Dijital Pazarlama Okulu Kurucusu Yasin Kaplan, dijital medya reklamlarının yüzde 77’sinin mobil cihazlardan yapıldığına da dikkat çekti.


En hızlı büyüyen format dijital ses reklamları

Mobil reklam yatırımlarının oldukça önemli bir segmenti oluşturduğunu belirten Kaplan, “Sosyal medyaya yapılan reklam yatırımları da oldukça yüksek. 11,1 milyar TL’lik yatırımla sosyal medya, gösterim ve tıklama bazlı reklam yatırımları ile video reklamları içinde büyük bir rol oynuyor. Dijital ses reklamları da dikkat çekici bir büyüme gösteriyor. Avrupa’da en hızlı büyüyen format olan dijital ses reklamları, Türkiye’de de büyüme ivmesi yakalıyor. 2022’nin ilk 6 ayına göre yüzde 124’lük bir büyüme yaşanmış ve toplam dijital medya yatırımları içindeki payı yüzde 1,7’ye çıktı” dedi.

Dijital pazarlama sektöründe ikinci sırada ise video reklamların geldiğini ifade eden Kaplan, “Bu alandaki yatırımlar da oldukça önemli bir paya sahip. Arama motorlarıyla yapılan reklam yatırımları da pazarda yüzde 17,6’lık bir paya ulaşmış durumda. Ayrıca, diğer mecralar da gösterim, tıklama, arama motorları veya video reklamlarının dışında kalan dijital reklam yöntemleriyle yüzde 12’lik bir paya sahip” diye açıkladı.

Türkiye büyüme hızını sürdürdü

2023 yılında önemli bir büyüme kaydedildiğini belirten Kaplan, “Türkiye, 2022’de Avrupa’da en fazla büyüyen ülke olarak açıklanmıştı ve bu yıl da bu büyüme hızını sürdürdü. Bu veriler, dijital pazarlama sektörünün her geçen yıl öneminin daha da anlaşıldığını gösteriyor. Özellikle dünya trendlerine baktığımızda e-ticaret platformlarında, dijital platformlarda geçirilen sürelerin arttığını görüyoruz ve gelecek yıllarda tüketicilere ulaşmak için bu kanallara daha fazla yatırım yapılacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM