Salı, Nisan 23, 2024

Türkiye’nin ilk GW seviyesinde elektrik depolama tesisi için imzalar atıldı

Kontrolmatik Çin finansmanıyla Türkiye’nin en büyük enerji depolama tesisini kuruyor


Kontrolmatik, iştiraki Progresiva aracılığıyla, Türkiye’nin en büyük enerji depolama tesisini kuruyor. Tesis 1GWh gücünde 4 saat elektrik verme imkanına sahip olacak.

Bu yatırıma bağlı olarak, ikinci depolamalı üretim tesisi kurma lisansı da alarak, rüzgar enerji santrali de yapılacak. Firmanın yatırımının ilk fazı, enerji depolama yatırımı olacak ve Çin’in devlet şirketi Harbin Electric International Company (HEI) finansmanı ve inşaat ana yükleniciliğinde yapılacak.

HEI, birinci faz enerji depolama tesisine 300 milyon dolar kredi sağlayacak ve anahtar teslimi olarak işi yürütecek. HEI ayrıca Kontrolmatik ve yine Kontrolmatik grup şirketlerinden Pomega’ya alt yüklenici olarak da iş verecek. Kontrolmatik’in iştiraki Pomega, elektrik depolamaya yönelik pil-batarya üretimi yapmak üzere Ankara’da büyük bir yatırım yapmıştı. Enerji depolama tesislerinde kullanılacak batarya başta olmak üzere çeşitli ekipmanlar ile madenler Türkiye ve Çin’den temin edilecek.

Kontrolmatik Yönetim kurulu Başkanı Sami Aslanhan, tesiste Pomega’nın bataryalarının kullanılacağını söyledi.Yatırım bedelinin 350-375 milyon dolar arasında olacağını belirterek Aslanhan, HEI finansmanı olan 300 milyon doların üzerindeki kısmın özkaynak ve diğer finansman yollarıyla karşılanacağını kaydetti. Depolamaya bağlı olarak alınan üretim lisansıyla yapılacak RES yatırımının ise ikinci faz olarak çalışıldığını yaklaşık 250 milyon dolarlık bir yatırım tahmini yaptıklarını kaydetti.

Finansman ve inşa sürecine yönelik Kontrolmatik ve Harbin Enerji (HEI) arasındaki anlaşma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, başta Avrupa olmak üzere, enerji tedariğinde Türkiye’nin önemli konumunun görüldüğünü belirterek, enerjide ‘hub’ olarak bölgenin tamamına tedarik sağlamak yönünde Türkiye’nin istekli olduğunun altını çizdi.

Kontrolmatik’in enerji depolama yatırımının Türkiye’nin GW seviyesindeki ilk depolama tesisi olacağını bildiren Yılmaz, yenilenebilir enerji yatırımlarına güçlü destek verdiklerini kaydederek, “Önümüzdeki dönemde her yıl 3.500 megavat güneş, 1.500 megavat da rüzgâr enerjisi santralinin devreye alınması planlanıyor. Toplam 5 bin megavat deniz üstü rüzgâr enerjisi kurulu gücünü enerji portföyümüze eklemeyi planlıyoruz” dedi.

Yılmaz’dan Çin’e dış ticaret farkını giderme çağrısı
İki ülke arasındaki dış ticaret dengesizliğinin “sürdürülemez” olduğunu belirten Yılmaz, hem mal ticareti açısından, hem de bu dengesizliği telafi edecek unsurlarla çözümler geliştirilebileceğini söyledi. Yılmaz, Çin’in 100 milyar dolar dış yatırım yaptığını, Türkiye’nin payının binde 2’ler seviyesinde olduğunu hatırlatarak, ilk hedef olarak bunun yüzde 1’lere çıkarılması gerektiğini anlattı. Yılmaz ayrıca Çin’den daha fazla turistin Türkiye’ye gelmesinin sağlanabileceğini kaydetti.
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM